استانبولجاذبه های گردشگریدسته بندی شهرها

جاهای دیدنی استانبول در بخش اروپایی

هر کسی که برای یک بار استانبول را از نزدیک دیده باشد می داند که این شهر چقدر از نظر تاریخی و فرهنگی حرف‌ های زیادی برای گفتن دارد. اما علاوه بر تاریخ و فرهنگ یکی از نکات بسیار جذاب درباره شهر استانبول این است که این شهر بین دو قاره اروپا و آسیا واقع شده است و همین موضوع باعث شده تا بتوان جاهای دیدنی و تفریحات استانبول را به دو بخش آسیایی و اروپایی تقسیم کرد. در بخش اروپایی مانند بخش آسیایی، مکان های دیدنی زیادی وجود دارد که غیر ممکن است دلتان نخواهد آن ها را ببینید زیرا نام و تصاویر این مکان ها را زیاد دیده اید. به همین خاطر در این مقاله تصمیم گرفته ایم به معرفی جاهای دیدنی استانبول در بخش اروپایی بپردازیم پس تا پایان با مجله گردشگری ترکیه همراه باشید.

تنگه بسفر

تنگه بسفر یکی از مهم ترین جاهای دیدنی استانبول در بخش اروپایی، تنگه بسفر است. این تنگه یک آبراه به طول 30 کیلومتر و عرض 550 تا 3000 متر، با سه پل بر روی آن یعنی پل بسفر، پل فاتح سلطان مهمت و پل سلطان سلیم اول است. تنگه بسفر دارای جاذبه های گردشگری بسیاری است که از آن جمله می توان به قلعه دختر، کاخ توپکاپی، کاخ دولما باغچه، کاخ بیلربی، قلعه آنادولو حصاری و قلعه روملی حصاری اشاره کرد.

تنگه بسفر در زمینی بزرگ در دو طرف آسیایی و اروپایی واقع شده است که دریای سیاه را به دریای مرمره متصل می کند و با تنگه داردانل مرز جنوبی آسیا و اروپا را تشکیل می دهد. قدمت آن به هزاران سال قبل بر می‌ گردد و آب‌ های آن در محدوده‌ های ناوبری بین‌المللی (NIL) در نظر گرفته می ‌شوند و هر سال حداقل 55000 کشتی در یک جهت از آن عبور می ‌کنند.

جزایر پرنس

جزایر پرنس

یکی دیگر از محبوب ترین جاهای دیدنی استانبول در بخش اروپایی جزایر پرنس است. جزایر پرنسس مجموعه ای از جزایر در دریای مرمره است که مساحتی بالغ بر 15.85 کیلومتر دارد و بازدید کنندگان از سرتاسر جهان برای لذت بردن از مناظر مسحور کننده آن به آنجا می آیند. دلیل نامگذاری آن ها به امپراتوری بیزانس بر می گردد. آن ها به عنوان محل تبعید مورد استفاده قرار می گرفتند و جزایر پرنس شامل 9 جزیره اصلی بوده که از نظر اندازه متفاوت هستند. این جزایر شامل جزیره بویوک، جزیره هیبلی، جزیره بورگاز، جزیره کینالیا، جزیره سدف، جزیره یاسی، جزیره سیوری، جزیره کاسیک و جزیره تاوسان می شوند.

یکی از دیدنی ترین تورهای استانبول جزیره پرنس است که مهم ترین مقصد گردشگری برای گردشگران در سرتاسر جهان در فصول مختلف چه در تابستان و چه در زمستان است. برای رفتن به این جزایر می توانید تورهای استانبول به جزیره پرنسس را رزرو کنید که از ساعت 9:30 صبح شروع شده و در ساعت 18 به پایان می رسد. شما از بندر استانبول به جزیره بزرگ می روید، جایی که می توانید از زیبایی های دریا در حین عبور از تنگه بسفر لذت ببرید. همچنین در استانبول بندرهای کوچک زیادی مانند کاباتاس و امینونو وجود دارد و می توانید با کشتی بین جزایر حرکت کنید.

منطقه سلطان احمد

منطقه سلطان احمد

منطقه سلطان احمد یکی از زیباترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری استانبول است که بعید است بدون بازدید از آن استانبول را ترک کنید. این منطقه در قلب استانبول قرار دارد و از نظر اداری به شهرداری فاتح تعلق دارد. استانبول دارای شبکه حمل و نقل گسترده ای است که به شما امکان می دهد به راحتی در اطراف جابجا شوید. در هر کجا که هستید، می توانید با اتوبوس های عمومی یا تراموا به سلطان احمد برسید. به عنوان مثال، اگر در میدان تکسیم هستید، در حدود 5 کیلومتری منطقه سلطان احمد، می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی مختلف استفاده کنید تا خیلی سریع به آنجا برسید.

هر کسی که از استانبول به طور کلی و سلطان احمد به طور خاص بازدید کند، این فرصت را خواهد داشت که مکان های گردشگری بسیاری را ببیند و شاهد تمدن های مختلفی باشد که در آنجا زندگی می کردند. به عنوان مثال، گردشگران این شانس را خواهند داشت که مسجد سلطان احمد، معروف به مسجد آبی و میدان سلطان احمد را ببینند که به آن ها امکان می دهد از معروف ترین بازارهای گردشگری، موزه ایاصوفیه ، پارک گلهان و مناظر آن از مرمره لذت ببرند.

محله اورتاکوی استانبول

محله اورتاکوی استانبول

اورتاکوی یکی از زیباترین محله ‌های استانبول و یکی از جاهای دیدنی استانبول در بخش اروپایی است. ساحل مشرف به بسفر و کاخ ها و قلعه های عثمانی در طرفین آن جذابیت و زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده است. طول این ساحل بیش از 1000 متر است و دارای مناطق نشیمن برای لذت بردن از تنگه بسفر و زیبایی پل در میان محیط های محبوب، عمدتاً عصرها و شب های تابستان است. وسایل حمل و نقل زیادی وجود دارد که بازدید کنندگان می توانند برای بازدید از اورتاکوی از آن استفاده کنند. از تکسیم می توانید از ایستگاه پارک هتل سوار اتوبوس شوید و در ایستگاه دبیرستان کاباتاس نزدیک مسجد مجیدیه پیاده شوید.

همچنین می توانید از یکی از خطوط مترو نزدیک تکسیم استفاده کنید. اورتاکوی هتل های مختلفی با چشم اندازهای متنوع دارد. به طور مثال هتل هایی که مشرف به تنگه بسفر یا کاخ ها و قلعه های تاریخی هستند، دارای موقعیت استراتژیک در مجاورت جاذبه های گردشگری Ortakoy و خدمات 5 ستاره هستند که معمولاً مورد استقبال گردلشگران قرار می گیرند.

برج گالاتا

برج گالاتا با موقعیت جغرافیایی برجسته و معماری باشکوه خود یکی از برجسته ترین نقاط گردشگری استانبول است. هر کسی که در خیابان های Eminonu و Karakoy گردش کند، احتمالاً نگاهی به این برج خارق العاده خواهد انداخت. هر کسی این فرصت را پیدا کند که به بالای آن برسد، با منظره فوق العاده پانوراما مواجه خواهد شد، زیرا کل پل بسفر و انعکاس آب را می بیند. بر اساس برخی گزارش ‌ها، برج گالاتا مکانی است که هزارفن احمد سلبی برای اولین بار در قرن هفدهم با استفاده از بال ‌های مصنوعی برای پرواز انتخاب کرد. گزارش ‌های دیگر می ‌گویند که اسماعیل جوهری، که در قرن دهم می‌ زیست، اولین الهام ‌بخش سلبی برای پرواز بود.

سلبی روی تجزیه و تحلیل و بررسی نتایج توسط جوهری کار کرد. او همچنین روی بررسی دوام بال ها در Okmeydani در استانبول قبل از تلاش برای پرواز کار کرد. همچنین گفته می ‌شود که در روزی که بادهای شدید می ‌وزید، چله‌بی بال ‌های مصنوعی را بر تن کرد و در سال 1632 موفق شد از برج گالاتا به اوسکودار به طول 3358 متر پرواز کند و به این ترتیب تبدیل به یکی از برجسته‌ ترین چهره ‌های ترکیه ‌ای شد که سعی در پرواز داشت.

در ادامه

اما از داستان برج گالاتا که بگذریم، برج گالاتا که در سال 1348 ساخته شده و شامل 9 طبقه است. ارتفاع این برج 69.90 متر، ضخامت دیوار 3.75 متر، درب داخلی 8.95 متر و طول درب بیرونی 16.45 متر است. این برج در سال 2013 در فهرست میراث جهانی موقت گنجانده شد. این برج دارای یک راه پله مارپیچ و یک موزه کوچک است که عکس ها و اطلاعاتی در مورد تاریخچه و منشا برج نشان می دهد. برج گالاتا یکی از برجسته ترین جاهای دیدنی استانبول در بخش اروپایی است که در محله گالاتا در قلب استانبول قرار دارد و مقصدی محبوب برای گردشگران از سراسر جهان است. هر کسی که از تکسیم بازدید می کند باید این بنای باشکوه را در سمت اروپایی استانبول ببیند.

آب انبار بازیلیکا

آب انبار بازیلیکا

آب انبار باسیلیکا یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری استانبول است که بزرگترین آب انبار از میان چند صد آب انبار باستانی است که در زیر شهر استانبول قرار دارد. این آب انبار که در 150 متری جنوب غربی ایاصوفیه قرار دارد و در قرن ششم در زمان امپراتوری بیزانس ساخته شد. این آب انبار 140 متر طول و 70 متر عرض دارد و در مجموع 338 ستون دارد که هر کدام 4.80 متر فاصله دارند. می توان با استفاده از یک راه پله 52 پله ای که مقصد بسیاری از بازدید کنندگان، عمدتا در تابستان است، به آن دسترسی پیدا کرد. آب انبار باسیلیکا در نزدیکی میدان سلطان احمد، در کنار موزه ایاصوفیه در سمت اروپایی استانبول قرار دارد. بسیاری از مکان های توریستی دیگر مانند مسجد آبی، پارک گلهانه، کاخ توپکاپی و میدان سلطان احمد برای بازدید در منطقه مجاور وجود دارد.

موزه آب انبار بازیلیکا

هر کسی که از موزه باسیلیکا سیسترن بازدید می کند، ده ها ستون را می بیند که از پایین تا سقف ساخته شده اند و با تزئینات زیبای دوران بیزانس تزئین شده اند. با نگاهی به پایه آن، حوضچه های شفافی را می بینید که در آن ماهی های رنگارنگ شنا می کنند و به این مکان شخصیتی از شکوه و ظرافت می بخشند.

قلعه روملی حصاری

قلعه روملی حصاری، یکی از قدیمی ترین قلعه های تاریخی استانبول در تمام دوران و یکی از جاهای دیدنی استانبول در بخش اروپایی است. این قلعه توسط سلطان مهمت فاتح در مدت چهار ماه برای فتح قسطنطنیه ساخته شد. این قلعه دارای دیوارها و برج های بلند به ارتفاع 82 متر و مساحت 31250 است. قلعه روملی حصاری دارای موقعیت استراتژیک در سمت اروپایی استانبول است که گردشگران را از سراسر جهان به خود جذب می کند. هر کسی که از قلعه تاریخی بازدید می کند می تواند از پله های سنگی منتهی به بالای قلعه بالا رفته و منظره پانورامای فوق العاده بسفر را ببیند.

خیابان استقلال در میدان تکسیم

خیابان تکسیم که با نام خیابان استقلال نیز شناخته می ‌شود، یکی از معروف ‌ترین خیابان ‌های بخش اروپایی استانبول است. بسیاری از ساختمان‌ های باستان ‌شناسی، فروشگاه‌ هایی با معروف ‌ترین برندهای بین ‌المللی و محلی، و همچنین نمایشگاه ‌ها، کتابخانه ‌ها و سینماها در آن قرار دارند. خیابان استقلال به مرور زمان محبوبیت پیدا کرده است و همیشه مملو از گردشگران و مردم محلی است که دوست دارند حدود 3 کیلومتر در آن پیاده روی کنند. خیابان استقلال دارای طیف وسیعی از هتل ‌ها، کافه‌ ها و مغازه‌ ها با معروف‌ ترین برندها و همچنین تئاتر، دفاتر، گالری ‌های هنری و کتاب ‌فروشی است. ناگفته نماند که رستوران هایی دارد که انواع غذا های ترکی، غربی و عربی را سرو می کنند. خیابان استقلال دارای هتل های مختلف با مکان های برجسته در وسط خیابان تکسیم است که دسترسی به آن ها آسان می باشد.

پل سلطان مهمت فاتح استانبول

پل سلطان مهمت فاتح که در 3 جولای 1988 ساخته شده است، یکی از برجسته ترین مناطق گردشگری و جاهای دیدنی استانبول در بخش اروپایی است. تصمیم بر این شد که پل سلطان مهمت فاتح برای تسهیل دسترسی و کاهش فاصله بین دو طرف اروپایی و آسیایی استانبول ساخته شود. پل سلطان مهمت فاتح که به پل بسفر نیز معروف است، با موقعیت برجسته خود بر فراز تنگه بسفر، زیبایی فوق العاده ای را به خصوص در شب های زیبای استانبول می بخشد. شما می ‌توانید مجموعه‌ ای از هتل‌ ها را که بهترین خدمات را ارائه می‌ دهند، در نزدیکی پل سلطان مهمت فاتح بیابید، جایی که می ‌توانید لحظاتی فراموش ‌نشدنی و تجربه ‌ای بی‌ نظیر داشته باشید. پل سلطان مهمت فاتح 1510 متر طول، 39 متر عرض و 169 متر ارتفاع دارد.

بندر Eminonu در سمت اروپایی استانبول

بندر Eminonu واقع در Eminonu در سمت اروپایی استانبول، از نظر اداری زیر مجموعه شهرداری فاتح است. این بندر نزدیک به منطقه سلطان احمد و سایر مکان های گردشگری استانبول است. می توانید در یکی از هیجان انگیزترین سفرها از بندر Eminonu به سمت آسیایی استانبول بروید.

سخن پایانی

در این مقاله درباره جاهای دیدنی استانبول در بخش اروپایی صحبت کردیم. از آنجایی که استانبول بین دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد به همین خاطر بخش های دیدنی اروپایی و آسیایی آن جدا از یکدیگر هستند. این موضوع بسیار شگفت انگیز به نظر می رسد به خاطر که شما می توانید در یک لحظه خود را در منطقه اروپایی و لحظه ای دیگر خود را در منطقه آسیایی استانبول ببینید. اگر می خواهید هنگام سفر خود به استانبول بیشتر با تفریحات و مکان های دیدنی بخش اروپایی این شهر آشنا شوید، پیشنهاد می‌شود که به چند مورد از این مکان های نام برده شده سری بزنید.

در ادامه پیشنهاد می کنیم از مقاله جاهای دیدنی استانبول در بخش آسیایی بازدید به عمل آورید.

4/5 - (2 امتیاز)

dorna

به مدت 15 سال است که در حوزه جاذبه های گردشگری ترکیه فعالیت می کنم و به بررسی جاذبه های این کشور زیبا میپردازم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا