استانبولجاذبه های تاریخیجاذبه های طبیعیجاذبه های گردشگریدسته بندی شهرها

تفریحات استانبول در فصل بهار (راهنمای جاها و مکان های دیدنی)

آیا ماه آوریل و فصل بهار زمان خوبی برای سفر به استانبول است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بله همینطور است. آوریل آغاز بهار و زمانی است که هوای زمستانی دور می شود و آسمان را به هوای آفتابی تر باز می کند. همچنین از آنجایی که هوا نه خیلی سرد است و نه خیلی گرم، به همین خاطر گردشگران کمتری وجود دارد، اما با این حال جاذبه ها باز هستند. این موضوع باعث می شود تا هنگام مراجعه به جاذبه های گردشگری مهم استانبول با جمعیت کمتری مواجه شوید و همچنین از سرما و گرمای بیش از حد هوا در امان باشید. در واقع می توان گفت اگر به دنبال بهترین فصل سال برای بازدید از استانبول هستید، بهار بهترین گزینه خواهد بود. اما اگر با تفریحات استانبول در بهار آشنا نیستید، جای نگرانی وجود ندارد.

تفریحات استانبول در فصل بهار

آب و هوای استانبول در فصل بهار چگونه است؟

فصل بهار در حال پیشروی است و ماه آوریل، زمانی است که آب و هوای استانبول بهتر می شود. در این روزها، درجه حرارت روزانه به طور قابل توجهی کاهش یافته و برای مسافران و ساکنانی که از آب و هوای گرمتری لذت می برند، این تغییرات دمایی تسکین بخش است. در اوایل بهار، میانگین دمای روز در حدود 12 درجه سانتی گراد (53.6 فارنهایت) است و حداکثر دمای روز معمولاً تا 18 درجه سانتی گراد (64.4 فارنهایت) می رسد. برای اواخر ماه، دماهای بالاتر را شاهد خواهید بود. اما همانطور که می دانید، آب و هوای ترکیه بسیار غیرقابل پیش بینی است.

در شب ها، دما به طور چشمگیری پایین می رود و به حدود 8 درجه سانتی گراد (46.4 فارنهایت) می رسد، بنابراین بهتر است یک ژاکت گرم برای خود به همراه داشته باشید. همانطور که گفته شد، آب و هوای استانبول در این ماه بهتر است، اما همچنان ممکن است باران ببارد، بنابراین اگر قصد دارید این شهر را کاوش کنید، بهتر است یک چتر برای خودتان بردارید. میانگین بارندگی در این ماه حدود 60 میلی متر است و در 11 روز پخش می شود، که نسبت به ماه قبل تغییر چندانی ندارد.

در ادامه

در فصل بهار، بادهایی که از سواحل دریاها به شهر وارد می ‌شوند، ممکن است احساس سرما بیشتری نسبت به آنچه که واقعاً هست، به شما دست دهند. بیشترین سرعت باد در فوریه با میانگین 15.8 مایل در ساعت (25.4 کیلومتر در ساعت) رخ می ‌دهد، در حالی که میانگین سرعت باد در ماه آوریل حدود 13.1 مایل در ساعت (21.0 کیلومتر در ساعت) است. این کاهش قابل توجهی است، اما همچنان در مناطق باز مانند میدان تکسیم، میدان سلطان احمد و مناطق دیدنی دیگر، نسیم خنک به شما لطف می‌ کند.

مانند شروع بهار در استانبول، در ماه آوریل، روزها طولانی ‌تر می ‌شوند و در نتیجه ساعات بیشتری از نور خورشید گرمای ترکیه را به شما هدیه می‌ دهند. در این ماه، می ‌توانید حداقل 6 تا 8 ساعت نور خورشید در روز و حتی تا 10 ساعت در اواخر ماه تجربه کنید. طلوع و غروب خورشید در طول ماه آوریل نیز متفاوت است. به دلیل تغییر فصل زمستان به بهار، در ابتدای ماه، خورشید در ساعت 6:44 صبح طلوع می‌کند و در ساعت 19:30 غروب می‌کند. در پایان ماه آوریل، خورشید در ساعت 6:03 صبح طلوع می‌کند و حدود 14 ساعت قبل از فرو رفتن در زیر افق، در ساعت 19:59 بعد از ظهر می‌درخشد.

مزایا و معایب بازدید از استانبول در فصل بهار

از نظر بسیاری از گردشگران استانبول یکی از بهترین شهرهای جهان است، زیرا در هر ماه از سال چیزهای زیادی برای ارائه دارد. اگر هنوز مطمئن نیستید که  استانبول ارزش بازدید  در ماه آوریل یا فصل بهار را دارد یا خیر، در اینجا به تفکیک مزایا و معایب آن اشاره شده است:

مزایا

 • گردشگران در تابستان به استانبول می آیند، بنابراین جاذبه های شهر ساکت تر از حد معمول خواهند بود. 
 • پروازها ارزان تر هستند
 • گرم‌ تر و آفتابی تر از ماه‌ های قبل سال است
 • روزهای طولانی تر به این معنی است که می توانید بهترین استفاده را از سفر خود ببرید.

معایب

 • آوریل هنوز یک ماه مرطوب برای استانبول است، پس آماده باشید و یک چتر به همراه داشته باشید.
 • آب و هوای استانبول غیر قابل پیش بینی است و در نتیجه ممکن است روزهای بسیار سردی حتی در ماه آوریل وجود داشته باشد.
 • دریاهای اطراف شهر استانبول ممکن است همچنان ناآرام باشند، بنابراین سفر دریایی ممکن است بهترین ایده نباشد، زیرا به آب و هوا بستگی دارد.
کارهایی که در فصل بهار در استانبول باید انجام دهید

کارهایی که در فصل بهار در استانبول باید انجام دهید

از آنجایی که در فصل بهار آب و هوا بسیار فوق ‌العاده می شود در نتیجه این فرصت را فراهم می‌کند تا اگر طرفدار گشت و گذار در دل طبیعت، مناظر تاریخی و یا خیابان های استانبول باشید، به بیرون از محل اقامتتان رفته و بهترین کارها و تفریحات استانبول در بهار را تجربه کنید. در ادامه می خواهیم به شما بهترین تفریحات استانبول در بهار را معرفی کنیم تا زمانی که به این شهر پر جنب و جوش و هزار رنگ سفر می کنید بدانید که چه کارهایی را در فصل بهار باید انجام دهید:

منطقه گالاتا را کاوش کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای گذراندن یک بعد از ظهر آفتابی بهاری در پایتخت سابق امپراتوری عثمانی، کاوش در محله شگفت‌انگیز گالاتا است جهان را به یکی از بهترین تفریحات استانبول در بهار تبدیل می کند. نه تنها می ‌توانید از یکی از جاذبه‌ های دیدنی استانبول، برج گالاتا دیدن کنید، بلکه پس از آن می‌ توانید در خیابان‌ ها قدم بزنید و بهترین چیزهایی که این شهر پرجنب‌ و جوش ارائه می ‌دهد را ببینید. برج گالاتا در سال 1348 ساخته شد و در اصل یک برج دیدبانی بود که مناظر پانورامای عالی از شهر را ارائه می کرد، مناظری که امروز می توانید خودتان ببینید.

از ایاصوفیه دیدن کنید

یکی از نقاط برجسته هر سفر به استانبول همیشه ایاصوفیه است. در واقع فرقی ندارد که در چه فصلی از سال به استانبول سفر می ‌کنید بلکه بازدید از ایاصوفیه میشه باید جزو تفریحات شما باشد. این مسجد که یک شاهکار کامل از معماری بیزانس است، در اصل به عنوان یک کلیسای ارتدکس یونانی در 1500 سال پیش ساخته شد. با سقوط شهر قسطنطنیه به دست عثمانی ها در سال 1453، مناره های نمادین آن اضافه شد و کلیسا به مسجد تبدیل شد. این مسجد تا سال 1931 باقی ماند و به مدت چهار سال تعطیل شد و پس از آن در سال 1935 تا به امروز به عنوان موزه بازگشایی شد.

سفر دریایی با کروز در امتداد تنگی بسفر

هیچ سفری به استانبول بدون سفر دریایی در امتداد بسفر کامل نمی شود. اگر یک روز دوست ‌داشتنی و گرم بهاری را برای سفر خود انتخاب کنید، منظره‌ ای فوق ‌العاده از مناظر شهر را خواهید دید که تجربه ‌ای بی ‌نظیر را برای شما رقم خواهد زد. چشمان خود را به بهترین چیزهایی که استانبول برای ارائه دارد آماده کنید، زیرا مناره ها و مساجد نمادین، کاخ ها، خانه های رنگارنگ و عمارت ها در این شهر پراکنده اند. می توانید یک سفر دریایی عصرگاهی را انتخاب کنید و احتمالاً با سرگرمی های سنتی ترکیه در قایق و صرف ناهار سرگرم خواهید شد.

Bebek زیبا را کشف کنید

یکی دیگر از بهترین تفریحات استانبول در بهار این است که به منطقه ببک بروید. اگر آفتاب می تابد و دمای هوا خوب و گرم است، پیشنهاد می کنیم از یکی از نقاط کمتر شناخته شده شهر یعنی ببک دیدن کنید. ببک محله ‌ای باشکوه است که مملو از کافه‌ های جالبی است که بهترین چای و خوراکی ‌های ترکی را سرو می ‌کنند و مسیرهای پیاده ‌روی که مناظر بی ‌نظیر از تنگه بسفر را به شما هدیه می ‌دهند. 

از مسجد آبی دیدن کنید

مسجد آبی که در اوایل دهه 1600 تحت حکومت احمد اول ساخته شد، یکی از زیبا ترین مناظر استانبول است. کاشی های آبی ظریفی که فضای داخلی این مسجد عظیم را تزیین می کند، آن را به یکی از منحصر به فردترین عبادتگاه های جهان تبدیل کرده است. حتی با وجود میلیون ‌ها بازدید کننده در سال، مسجد آبی هنوز یک مسجد فعال است، بنابراین قطعاً توصیه می‌ شود زمان ‌های عبادت را بررسی کنید زیرا به روی بازدید کنندگان بسته می‌ شود. یکی از توصیه های مهم ما به شما این است که اگر می خواهید به مراکز مذهبی و مساجد استانبول بروید در زمان عبادت همیشه بهتر است که لباس های پوشیده همراه خود داشته باشید.

از مسجد سلیمانیه دیدن کنید

مسجد سلیمانیه به اندازه دو موردی که قبلا ذکر شد محبوبیت ندارد، اما این بدان معنا نیست که ارزش بازدید ندارد. مسجد سلیمانیه یکی از برجسته ترین مساجد در تمام ترکیه است و قدمت آن به سال 1550 باز می گردد و هنوز هم از آن به عنوان یکی از تفریحات استانبول در بهار یاد می شود.  در داخل مسجد، پشت دیوار قبله، مقبره سلطان سلیمان و همسرش حرم سلطان را خواهید دید. سلیمان دهمین و طولانی ترین سلطان امپراتوری عثمانی بود که این مسجد را در تاریخ ترکیه و عثمانی به یکی از مهم ترین مسجدها تبدیل کرده است.

به آب انبار بازیلیکا بروید

با توجه به اینکه فصل بهار از نظر آب و هوا، ماه غیرقابل پیش بینی است، اگر باران شروع به باریدن کرد، به یکی از زیباترین جاذبه های استانبول که به خوبی حفظ شده است یعنی آب انبار باسیلیکا بروید. این یک آب انبارهای قرون وسطایی در اعماق خیابان های استانبول است که در قرن پنجم و تقریباً همزمان با ایاصوفیه  ساخته شده است. ستون های نمادین آب انبار چیزی است که این جاذبه را منحصر به فرد می کند. با آبی که به آرامی از سقفش می چکد، تقریباً احساس می کنید که در آب انبار با خود رومی ها هستید.

از بازار بزرگ و بازار ادویه دیدن کنید

اگر به دوستان و خانواده ‌تان قول داده‌ اید که از سفر به استانبول هدایای منحصر به ‌فردی برایشان بیاورید، بازار بزرگ، بهترین مکان برای خرید این هدایاست. این بازار با بیش از 500 سال سابقه، بزرگترین بازار سر پوشیده در جهان است و همچنین یکی از پر بازدیدترین جاذبه های جهان محسوب می‌ شود. بازار ادویه نیز در واقع یک فرصت عالی برای امتحان کردن حواس ها است، زیرا از مسیرهای باریکی عبور می ‌کنید و شاهد مجموعه ‌ای باور نکردنی از ادویه ‌ها و سایر خوراکی ‌های ترکی هستید.

به مسجد سلطان ایوب بروید

اگر بازدید از مسجد آبی و ایاصوفیه تاریخی برای شما رضایتبخش نبود، ممکن است بازدید از مسجد سلطان ایوپ برای شما جالب باشد زیرا این یکی از جالب ترین تفریحات استانبول در بهار به حساب می آید. این مسجد خاص، یکی از مهمترین مساجد در سراسر جهان اسلام است و مقبره ابوایوب الانصاری، دوست نزدیک پیامبر اسلام، را در داخل خود جای داده است. بنابراین نباید تعجب کرد که اینجا یک مکان عبادت فعال است. در صورت بازدید، باید همیشه محترمانه رفتار کرده و احترام گذاشته شود.

به کاخ بیلربی بروید

کاخ بیلربی، یکی از زیباترین کاخ‌های استانبول است و در ماه گرم آوریل، بسیار شگفت ‌انگیز به نظر می ‌رسد. این ساختمان بی‌ نظیر در منطقه Üsküdar، در سواحل بسفر واقع شده است و برای بازدید کنندگان یک تجربه بی‌ نظیر ارائه می ‌دهد. به‌ ویژه در روزهای بهاری، اگر آفتابی درخشان همراهتان باشد، این بازدید به یک تجربه فوق ‌العاده تبدیل خواهد شد.

جشنواره ها و رویدادهای تفریحات استانبول در بهار

همانطور که در مورد آن صحبت کردیم، فصل بهار زمانی است که آب و هوا نسبت به فصل زمستان کمی بهتر می شود. بنابراین احتمال بیشتری دارد که جشنواره ها و رویدادها اتفاق بیفتند. بنابراین در اینجا لیستی از رویدادهای برنامه ریزی شده در فصل بهار در استانبول آورده شده است.  در واقع بازدید از جشنواره ها و رویداد ها می توانند یکی از بهترین تفریحات استانبول در بهار برای شما باشند:

جشنواره بین المللی لاله

اگر فکر می‌ کردید که لاله‌ ها و جشنواره آن‌ ها تنها در آمستردام و به‌ خصوص کوکنهوف جشن گرفته می ‌شود، ما خبری جدید برای شما داریم. در واقع، لاله‌ ها مدت ‌ها قبل از اینکه در شمال اروپا رشد کنند، در ترکیه و سراسر آسیای مرکزی رشد می‌ کردند و گل های رنگارنگ آن ‌ها مورد علاقه عثمانی‌ها بودند. جشنواره لاله در استانبول از سال 2005 هر سال در فصل بهار و به‌ ویژه در ماه آوریل برگزار می‌ شود و ده‌ ها میلیون گل لاله در این رویداد کاشته می‌ شود. بدون شک، شرکت در این جشنواره برای هر بازدید کننده‌ ای ارزشمند است.

جشنواره بین المللی فیلم استانبول

ماه آوریل برای فیلمسازان جوان بسیار مهم است. در رسانه‌ ها به آن «فصل جشنواره» گفته می ‌شود؛ زیرا شهرها و کشورهای مختلف در سراسر جهان، جشنواره‌ های فیلمی را برگزار می ‌کنند تا استعدادهای بومی و نوپای خود را به نمایش بگذارند. استانبول نیز همینطور است و جشنواره فیلم آن در ماه آوریل برگزار می‌ شود. شما هم می ‌توانید وارد بخش فیلم های اکشن شوید و با پاپ کورن خود، این فرصت جذاب را تجربه کنید. فقط کافیست که به سینما بروید و فیلم ‌های پرطرفدار را تماشا کنید.

عید فطر

در استانبول تعطیلات اسلامی با پایان ماه رمضان یا جشن عید فطر آغاز می‌ شود. این تعطیلات از 22 مارس تا 20 آوریل 2023 برگزار می ‌شود، اما به دلیل مصادف شدن با تقویم اسلامی، تاریخ آن به هر سال تغییر می ‌کند. مشخصه‌ این تاریخ، بستگی به ماه جدید که در آن ماه رمضان شروع می ‌شود دارد. روز عید فطر با اقامه نماز، معمولاً در فضای باز یا سالنی بزرگ برگزار می‌ شود. به همین دلیل احتمالاً بسیاری از مساجد و جاذبه ‌ها در روزهای 20 و 21 آوریل 2023 بسته شوند و یا با زمان‌ های بازگشایی متفاوتی مواجه خواهند بود.

محل اقامت در استانبول در فصل بهار

یک نکته بسیار جالب درباره سفر به استانبول در فصل بهار وجود دارد و آن هم این است که این فصل از نظر آب و هوایی متغیر بوده و هنوز گردشگران زیادی به این شهر سفر نمی کنند. به همین خاطر است که شما می توانید هاستل ها و هتل های زیادی را پایین تر از قیمت معمول پیدا کنید. به همین جهت در ادامه می خواهیم بر حسب بودجه بهترین هتل ها و هاستل هایی که می توانید در استانبول پیدا کنید را به شما معرفی کنیم:

بهترین هاستل در استانبول – Cheers Hostel

Cheers Hostel بهترین هاستل در استانبول است که در پشت ایاصوفیه و مسجد آبی واقع شده است. اتاق ‌ها و خوابگاه‌ های راحت و با استایل مجزا و حمام ‌های مشترک بزرگی را ارائه می ‌دهد. این هاستل، بار و رستوران تراس، کباب و غذاهای بین‌المللی را برای کسانی که می‌ خواهند مناظر فوق‌ العاده ‌ای از شهر قدیمی استانبول داشته باشند سرو می ‌کند.

بهترین هتل میان رده استانبول – Dream Bosphorus

اگر به دنبال یک هتل میان رده در یک محله عالی هستید، هتل Dream Bosphorus انتخاب ایده آلی است. این هتل در قلب استانبول قدیم، در منطقه سیرکچی واقع شده است. هر اتاق به صورت جداگانه و با دکوراسیون سنتی ترک طراحی شده است و دارای حمام خصوصی و سرویس اتاق 24 ساعته است. برخی از اتاق ها منظره ای از شاخ طلایی دارند. هر روز صبح بوفه صبحانه سرو می‌ شود و کافه رویا در طول روز نوشیدنی‌ های غیرالکلی و تنقلات ارائه می ‌دهد. هر روز بعد از ظهر، ارزش بازگشت برای کیک و کلوچه رایگان را دارد.

بهترین هتل لوکس استانبول – DeCamondo

هتل DeCamondo که در کنار رودخانه در Kadikoy واقع شده و مکان ایده آلی برای اقامت و یک استراحت لوکس است. این هتل دارای یک بار و تراس خیره کننده و همچنین یک رستوران در محل و اجاره ماشین است. هر روز صبح، یک صبحانه قاره ای یا یک صبحانه سفارشی ارائه می شود و وقتی نوبت به گشت و گذار می رسد، هتل می تواند به سازماندهی تورها و اجاره ماشین شما کمک کند.

نکاتی برای بازدید و تفریحات استانبول در بهار

اگر تصمیم دارید در ماه آوریل از استانبول دیدن کنید، در اینجا چند نکته برای لذت بردن از سفر شما وجود دارد:

 • برای عصرها یک جامپر و لباس گرم به همراه داشته باشید. اگر چه در ماه آوریل هوا گرم می شود، اما شب ها هنوز سرد است و بهتر است هنگام بیرون رفتن برای شام یک جامپر گرم به همراه داشته باشید.
 • اگر زن هستید هنگام ورود به مسجد به یک روسری برای پوشاندن موهایتان نیاز دارید. شما همچنین باید زانوها و شانه های خود را بپوشانید.
 • در فرودگاه استانبول کارت بگیرید. این یک کارت حمل و نقل است که به شما امکان می دهد سوار اتوبوس، مترو و تراموا شوید. بهتر است این کارت را در فرودگاه تهیه کنید تا از تلاش برای مرتب کردن آن در شهری که شلوغ تر است اجتناب کنید.
 • یک چتر و لباس ضد آب به همراه داشته باشید. زیرا احتمالاً در این زمان از سال با باران مواجه خواهید شد، بنابراین با وسایل ضد آب برای سفر به استانبول آماده باشید.
 • برای بازارها پول نقد داشته باشید زیرا بسیاری از مغازه ها هنوز کارت را قبول نمی کنند.

سخن پایانی

در این مقاله درباره تفریحات استانبول در بهار و نکات سفر به استانبول در بهار صحبت کردیم. این تمام چیزهایی بود که شما باید درباره بازدید از استانبول در فصل بهار و ماه آوریل بدانید. همانطور که می بینید، هوا گرم است و ساعات نور خورشید بیشتری برای کاوش وجود دارد، اما حتماً برای عصرها لباس گرم به همراه داشته باشید. با وجود اینکه احتمال بارندگی زیاد است، اما بسیاری از جاذبه‌های برتر استانبول در محیط داخل هستند و در یک روز بارانی به راحتی قابل مشاهده می باشند.

از آنجایی که این شروع بهار است، انتظار داشته باشید که گل ها شروع به شکوفه دادن کنند و رنگ ها دوباره زنده شوند. وقتی استانبول را برای داشتن یک سفر کوتاه انتخاب می کنید، شادی های غیر قابل تصوری در مقابل چشمان شما آشکار می شود. در واقع اگر می خواهید به شهری سفر کنید که در هر گوشه و کنار آن زیبایی، رنگ و همچنین تاریخ را ببینید قطعاً استانبول در بهار همان جایی است که باید با آن سفر کنید.

سوالات متداول

آیا استانبول در ماه آوریل آفتابی است؟

بله، معمولاً در ماه آوریل استانبول آفتابی است، اما گاهی اوقات باران نیز پیش بینی می شود. ممکن است هنگام بازدید از استانبول در ماه آوریل آب و هوا دائماً در حال تغییر باشد.

آیا سفر به استانبول در ماه آوریل خوب است؟

بله، آوریل زمان خوبی برای بازدید از استانبول است زیرا هنوز نوان خیلی سرد است و نه خیلی گرم، بنابراین ازدحام کمتری وجود خواهد داشت و آب و هوا کاملا معتدل است.

آیا استانبول در ماه آوریل گرم است؟

میانگین دمای روز در حدود 12 درجه سانتی گراد (53.6 فارنهایت) است که برای پیاده روی دلپذیری است. دمای عصر می تواند تا 8 درجه سانتی گراد (64.4 فارنهایت) کاهش یابد، بنابراین شب را کاملا سرد خواهید دید.

5/5 - (1 امتیاز)

dorna

به مدت 15 سال است که در حوزه جاذبه های گردشگری ترکیه فعالیت می کنم و به بررسی جاذبه های این کشور زیبا میپردازم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا