استانبولدسته بندی شهرها

مقایسه استانبول با دیگر شهرهای ترکیه و تهران

استانبول یکی از شهر های توریستی کشور ترکیه محسوب می شود که با توجه به آب و هوا، امکانات رفاهی، اقتصاد و خیلی از موارد دیگر به یکی از گزینه های مهاجران برای زندگی و یا توریست ها برای سفر تبدیل شده است. با این حال ترکیه اسکای به مقایسه استانبول با سایر شهر های مهم ترکیه پرداخته است تا به این گونه مهاجران و توریست ها با خیال راحت شهر مورد نظر خود را انتخاب کنند. همراه ترکیه اسکای باشید.

استانبول کجاست؟

استانبول کجاست؟

استانبول بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر در ترکیه است و مرکز فرهنگی و اقتصادی این کشور به شمار می رود. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره و هم چنین دره سیاه قرار دارد. این کلان شهر به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا در سال 2010 انتخاب شد. هم چنین از لحاظ تعداد گردشگران خارجی سومین شهر توریستی در سراسر جهان در سال 2010 به شمار می‌ رفت. خیلی از کشور ها به ویژه ایران در این شهر دارای کنسولگری هستند. جمعیت استانبول ۲۰۲۲ بیش از 15,636,000 نفر تخمین زده شده است. در مقایسه جمعیت ایران و ترکیه می توان این گونه بیان کرد که جمعیت ایران 88,550,570 نفر و جمعیت ترکیه 85,341,241 نفر است. هم چنین جالب است که بدانید مساحت استانبول ۵٬۳۴۳ کیلومتر مربع می باشد.

مقایسه هزینه زندگی در آنکارا با استانبول چگونه است؟

مقایسه هزینه زندگی در آنکارا با استانبول چگونه است؟

در مقایسه هزینه استانبول و آنکارا برای زندگی بهتر است که به این موضوع توجه کنید که هزینه ‌های زندگی در هر جایی از دنیا به نوع زندگی شخص، نوع خوراک، پوشاک، محل زندگی، نوع حمل و نقل و … بستگی دارد. حال این موضوع را هم باید افزود که میانگین هزینه ماهانه زندگی در ترکیه، تقریبا مبلغی بین ۲۵۰۰ الی ۳۰۰۰ لیر در ماه برای یک نفر است که در مقایسه استانبول و آنکارا نیز از لحاظ کلی تغییر زیادی نخواهد داشت. حداقل برای یک زندگی عادی مبلغی بین۲۵۰۰ الی ۳۰۰۰ لیر در ماه را باید برای یک نفر به عنوان هزینه زندگی در شهر استانبول در نظر گرفت.

هزینه زندگی یکسان

به صورت کلی می توان این گونه بیان کرد که هزینه زندگی در هر دو شهر تقریبا یکسان است. اگرچه احتمال دارد با در نظر گرفتن هزینه حمل و نقل در کشور ترکیه، هزینه های حمل و نقل و خدمات شهری در استانبول کمی گران تر از آنکارا باشد.

مقایسه هزینه زندگی در استانبول با آنتالیا چگونه است؟

مقایسه هزینه زندگی در استانبول با آنتالیا چگونه است؟

آنتالیا یکی از شهر های توریستی و پرطرفدار کشور ترکیه به شمار می رود که مدت هاست توجه خیلی از مهاجران را نیز به دلیل شرایط خوب زندگی به خود جلب کرده است. بهتر است که بدانید همیشه استانبول و آنتالیا با هم در رقابت بودند.

بهتر است که بدانید هزینه زندگی در استانبول به صورت کلی از هزینه زندگی در آنتالیا بیشتر است. تفاوت قیمت در این دو شهر توریستی مخصوصا در بحث هزینه اجاره خانه موضوع جدی می باشد. برای این که تا حدودی هزینه ها دستتان بیاید، بهتر است که بدانید هزینه اجاره یک واحد آپارتمان یک خوابه در مرکز آنتالیا حدود 1300 لیره است. در صورتی که هزینه اجاره همین واحد آپارتمان در مرکز شهر استانبول حدود 2600 لیره می باشد و این یعنی اجاره خانه در استانبول تقریبا 2 برابر اجاره خانه در شهر آنتالیا هزینه دارد. هزینه سایر موارد مانند: حمل و نقل، پوشاک، مواد غذایی و … نیز تا حدودی در استانبول بیشتر از آنتالیا می باشد.

مقایسه زندگی در استانبول با تهران

مقایسه تهران و استانبول برای افرادی که قصد مهاجرت دارند و برای این که در مسیر مهاجرت دچار اشتباه نشوند بسیار مهم است. بررسی این دو شهر از جنبه های مختلفی انجام می شود که در این قسمت از ترکیه اسکای به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد. در ابتدا در رابطه با مقایسه جمعیت استانبول و تهران بهتر است که بدانید استانبول تقریبا 15 میلیون نفر جمعیت دارد، در حالی که تهران تقریبا 10 میلیون نفر جمعیت دارد. در رابطه با آب و هوا، دمای هوای تهران در طول سال حدود 16 درجه سانتیگراد بوده و این در حالیست که دمای استانبول در طول سال حدود 18 درجه سانتیگراد است و این بدان معناست که هوای تهران خنک تر از استانبول می باشد.

مقایسه زندگی با توجه به شرایط اقتصادی

با توجه به شرایط اقتصادی ایران به طور کلی خرید و اجاره ملک در تهران بسیار گران تر از استانبول است. درآمد مردم شهر استانبول بیشتر از مردم تهران است، در صورتی که هزینه زندگی در تهران بیشتر از استانبول می باشد. در کل می توان بیان کرد که استانبول برای زندگی، خرید ملک و سرمایه گذاری گزینه مناسب تری می باشد.

مقایسه جاذبه های گردشگری آنتالیا با استانبول

مقایسه جاذبه های گردشگری آنتالیا با استانبول

پرطرفدارترین و بهترین تفریح و هیجان آنتالیا تفریحات و پارک های آبی آنتالیا است که مهم ترین دلیل برای سفر خیلی از گردشگران به این شهر است. البته این شهر جاذبه های تاریخی و ساحلی زیادی نیز دارد. هم چنین آنتالیا طبیعت بسیار بکر و خارق العاده ای دارد. اگر بخواهیم از نظر زیبایی های طبیعی بگوییم که استانبول بهتره یا آنتالیا! باید بگوییم که آنتالیا قطعا طبیعت بکرتری دارد.

هم چنین سواحل آنتالیا از جمله بهترین و محبوب ترین سواحل در منطقه مدیترانه به شمار می رود. استانبول جاذبه های گردشگری زیادی داشته و این تفریحات انواع مختلفی هم دارد. در مقایسه این دو شهر از نظر جاذبه های تاریخی باید گفت استانبول از این جهت به آنتالیا برتری دارد. هم چنین پر طرفدارترین جاذبه استانبول مراکز خرید این شهر است که افراد زیادی برای خرید به این شهر سفر می کنند.

مقایسه آب و هوای آنتالیا با استانبول چگونه می باشد؟

قطعا شرایط آب و هوایی تاثیر زیادی در انتخاب مقصد دارد. در برخی از فصل‌ های استانبول آب و هوا شرجی است. در ابتدای فصل بهار هوای این شهر هنوز سرد است، اما به مرور گرم می‌ شود. تابستان‌ های این شهر نیز گرم و مرطوب است. دمای هوای پاییز در استانبول در هر سال متفاوت است، چرا که برخی از سال ها هوا گرم و برخی از سال‌ ها هوا سرد خواهد شد. در زمستان‌ های استانبول شاهد بارش برف هستیم. بهترین زمان برای سفر به آنتالیا فصل بهار است و در این فصل طبیعت شهر بسیار زیبا است. در آنتالیا تابستان ها گرم و شاهد تابش مستقیم نور خورشید هستیم. در آنتالیا هوا در پاییز و زمستان سرد است و وزش باد های خنک و بارش باران کمی مشاهده می شود.

مقایسه مساحت آنکارا و استانبول

شهر استانبول در شمال غربی منطقه مرمره کشور ترکیه قرار گرفته است و شهر آنکارا بین چهار کوه و سه رودخانه قرار گرفته است. استانبول بزرگ ترین شهر ترکیه است و آنکارا دومین شهر بزرگ ترکیه پس از استانبول است. هم چنین باید افزود که مساحت استانبول چندین برابر مساحت آنکارا می باشد.

مقایسه مساحت تهران و استانبول

تهران بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر ایران و استانبول نیز بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر ترکیه است. حال در رابطه با مقایسه مساحت تهران و استانبول بهتر است که بدانید مساحت استانبول چندین برابر مساحت تهران است، چرا که مساحت استانبول ۵٬۳۴۳ و مساحت تهران ۷۳۰ کیلومتر مربع است. هم چنین در رابطه با مقایسه اصفهان و استانبول از لحاظ مساحت نیز مساحت استانبول چندین برابر مساحت اصفهان است.

مقایسه هزینه خرید خانه در آنکارا با استانبول

هزینه خرید خانه در استانبول بیشتر از آنکارا است. برای این که قیمت تا حدودی دستتان بیاید می توان این گونه بیان کرد که قیمت خرید هر متر آپارتمان در مرکز استانبول 11239 لیر است. در حالی که قیمت خرید هر متر آپارتمان در مرکز آنکارا 6250 لیر است.

مقایسه هزینه خرید خانه در استانبول با آنتالیا چگونه است؟

مقایسه هزینه خرید خانه در استانبول با آنتالیا چگونه است؟

هزینه خرید خانه در استانبول نسبت به آنتالیا گرانتر است اما لازم به ذکر است که خرید ملک در شهر استانبول به دلیل داشتن امکانات و جمعیت بیشتر بهتر است است، چرا که سود بیشتری برای شما به ارمغان می‌ آورد.

مقایسه شهر های آنکارا و استانبول برای مهاجرت

برای این که بدانید شهر آنکارا برای مهاجرت بهتر است و یا شهر استانبول! بهتر است که در ابتدا به بررسی تمام معایب و مزایای این دو شهر به صورت جداگانه بپردازید و سپس آن ها را با یکدیگر مقایسه کنید تا به این گونه دچار مشکل و تردید نشوید.

سوالات متداول

مقایسه استانبول و تهران از لحاظ اقتصادی چگونه است؟

با توجه به شرایط اقتصادی ایران به طور کلی می توان بیان کرد که استانبول برای زندگی، خرید ملک و هم چنین سرمایه گذاری گزینه مناسب تری نسبت به تهران می باشد.

مقایسه استانبول و آنتالیا از لحاظ جاذبه های گردشگری چگونه است؟

هر دو شهر دارای جاذبه های گردشگری متعددی هستند، با این حال آنتالیا طبیعت بکرتری دارد و استانبول از جاذبه‌ های تاریخی بیشتری برخوردار است.

مقایسه استانبول و آنکارا از لحاظ خرید خانه چگونه است؟

هزینه خرید خانه در استانبول نسبت به آنکارا بیشتر است.

5/5 - (4 امتیاز)

sara mazroe

فوق لیسانس زبان دانشگاه تهران و مدرس زبان هستم. از سال 2022 به مجموعه دوست داشتنی مجله گردشگری ترکیه یا ترکیه اسکای پیوسته ام.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا