آلانیادسته بندی شهرها

بهترین جاهای دیدنی آلانیا 2023 + بهترین جاذبه ها و تفریحات

آلانیا یکی از شهر های تاریخی و گردشگری ترکیه به شمار می‌ رود که در 135 کیلومتری شهر آنتالیا قرار دارد. امروزه این شهر به مقصد اول بسیاری از گردشگران در سراسر جهان و ایران تبدیل شده است. مراکز خرید آلانیا، جاهای دیدنی آلانیا و هم چنین سواحل زیبایش باعث شده است تا گردشگران زیادی جذب این شهر زیبا و تاریخی شوند و تعطیلات خود را در این شهر بگذرانند.

آلانیا در کجا واقع شده است؟

آلانیا در کجا واقع شده است؟

آلانیا به زبان ترکی استانبولی (Alanya) شهری تاریخی در کشور ترکیه است که در 135 کیلومتری شهر آنتالیا قرار دارد. در این شهر اماکن گردشگری بسیار فراوانی وجود دارد. این شهر تاریخی از شمال به رشته کوه‌ های توروس و از جنوب به دریای مدیترانه و از غرب به ماناوگات و سیده و از شرق به قاضی پاشا منتهی می‌ شود.

آلانیا در یک شبه جزیرهٔ کوچک در دریای مدیترانه و در پایین کوه‌ های توروس قرار گرفته‌ است. جالب است که بدانید این شهر همیشه به عنوان یک دژ محکم برای خیلی از امپراطوری‌ های مستقر در مدیترانه از جمله بطلمیوسی و سلوکی و امپراطوری عثمانی به‌ شمار رفته‌ است.

آلانیا اهمیت سیاسی خود را در قرون وسطی تحت حکومت سلطان علاءالدین کیقباد که نام شهر نیز از اسم او گرفته شد، بدست آورد. هم چنین ناگفته نماند که خیلی از نقاط دیدنی و تاریخی این شهر مانند: برج قرمز و کارخانه کشتی سازی و قلعه آلانیا از آثار به جا مانده از سلطان کیقباد است.

قلعه سلجوقی که در سده سیزدهم میلادی ساخته شده، مانند تاجی بر سر شبه‌ جزیره شهر آلانیا قرار دارد. هم چنین قلعه هشت ضلعی و تاریخی قلعه دختر هم از مکان‌ های دیدنی این شهر به شمار می رود.

تاریخچه شهر آلانیا چگونه است؟

تاریخچه شهر آلانیا چگونه است؟

در مورد تاریخ اولین سکونت و هم چنین تاسیس این شهر اطلاعات کاملی دردسترس نیست. اما تحقیق های انجام شده در فاصله 12 کیلومتری از مرکز شهر این واقعیت را اثبات می کند که تاریخ آلانیا به دوره پارینه سنگی حدود 20 هزار سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد.

برای اولین بار نام کوراکسیون که قدیمی ترین نام آلانیا است در نوشته های Skilak، بزرگ ترین جغرافیدان باستان در قرن چهارم قبل از میلاد، نوشته شده است. در آن زمان قسمت قابل توجهی از آناتولی فعلی در دست پارسیان بوده است.

با این حال بهتر است که بدانید آلانیا در طول تاریخ، بخشی از سرزمین کیلیکیه و بخشی از سرزمین پامفیلیا به شمار می رفته است. هم چنین جالب است که بدانید این شهر تاریخی بخشی از امپراتوری ایران نیز بوده است. سپس زیر سلطه و حاکمیت یونانی‌ ها و رومی‌ ها درآمده است.

در دوره امپراتوری روم شرقی نیز به این شهر نام (Kolonoros) به معنای (کوه زیبا) داده شد. در سال 1221 علاءالدین کیقباد اول، سلطان سلجوقی با شکست دادن فرمانروا مسیحی این شهر قلعه را فتح کرد. پادشاه سلجوقی یعنی علاءالدین کی‌قباد در سده سیزدهم میلادی نام شهر را به (علائیه) تغییر داد. در نهایت در سال 1471 میلادی ضمیمه امپراتوری عثمانی گردید.

بهترین جاهای دیدنی آلانیا کدامند؟

آلانیا شهری با خانه هایی با بام های سرخ رنگ از یک سو به دریایی زلال و آبی و از سویی دیگر به کوه های بلند بالا منتهی می شود. این شهر با وجود سواحل زیبا، درختان گرمسیری و باغ‌ های خرم و سرسبز به یک شهر رویایی تبدیل شده است که مورد توجه خیلی از گردشگران و توریست ها نیز قرار گرفته و این روز ها به یکی از مقاصد گردشگری تبدیل شده است.

حال در این قسمت می خواهیم تا به معرفی بهترین مکان های دیدنی در آلانیا بپردازیم. به همین دلیل اگر می خواهید تا از جاذبه های گردشگری و توریستی آلانیا ترکیه مطلع شوید با ترکیه اسکای همراه باشید.

موزه باستان شناسی یکی از جاهای دیدنی آلانیا

موزه باستان شناسی یکی از جاهای دیدنی آلانیا

آلانیا یکی از غنی ترین سایت های تاریخی کشور ترکیه است که آثار تاریخی زیادی را در خود جای داده است. اگر می خواهید تا سیر تاریخی این شهر را از دوران قبل از میلاد تا روزگار حاضر ببینید، ترکیه اسکای پیشنهاد می کند سری به موزه باستان شناسی شهر بزنید.

با مراجعه به این موزه می توانید به مشاهده اشیا تاریخی متعددی از دوران مختلف تاریخی از دوره های قبل از میلاد تا دوره های بیزانس، سلجوقی و عثمانی بپردازید.

پارک آبی

یکی از اولین چیز هایی که در این شهر خودنمایی می کند، سواحل زیبای آن برای آفتاب گرفتن و یا شنا کردن است. اما اگر هیجان بیشتری می خواهید، این شهر ساحلی با پارک های آبی منحصر به فرد و مهیج خود میزبان شما خواهد بود.

یکی از معروف ترین و جدید ترین پارک های آبی این شهر که بزرگ ترین پارک آبی منطقه است، در فاصله 30 کیلومتری آن واقع شده است و با انبوه تفریحات هیجان انگیز آبی از جمله سیاه چاله ها و سرسره های بلند لحظات عالی را برای شما رقم خواهد زد.

قلعه آلانیا

یکی از معروف ترین جاذبه های دیدنی این شهر تاریخی و زیبا قلعه ای است که در اغلب تصاویر شهر نیز به چشم می خورد. قلعه آلانیا تنها یکی از آثار تاریخی برجای مانده از دوران حکومت سلجوقیان در این شهر است که به دستور سلطان علاالدین کیقباد ساخته شده و تنها قلعه باقی مانده از عهد سلجوقی است.

قلعه بر فراز یک شبه جزیره قرار دارد که در دل دریا به پیش رفته است و بر تمام شهر و مرز های آبی آن اشراف دارد.

موزه آتاتورک

موزه آتاتورک

کمال مصطفی آتاتورک نخستین رئیس جمهور این کشور و مشهورترین شخصیت معاصر ترکیه است. او مدتی را در شهر آلانیا اقامت داشته است که اگر سری به محله مشهور شکرخانه در شهر آلانیا بزنید، می توانید به مشاهده عمارتی زردرنگ و سه طبقه بپردازید که از سال 1935 میلادی به یادگار مانده است و به موزه آتاتورک شهرت دارد.

در سال 1987 این عمارت به وزارت فرهنگ ترکیه اهدا شد و بعد از بازسازی به عنوان موزه آتاتورک بازگشایی شد. در طبقات متعدد این خانه و اتاق های آن شما شاهد نمایش تصاویری از آتاتورک و کلکسیون تمبر و اسکناس هایی خواهید بود که تصاویر آتاتورک نیز بر روی آن ها نقش بسته است.

غواصی در آلانیا

یکی از بخش های جدایی ناپذیر تفریحات این شهر ساحلی شنا است. سواحل زیبای آلانیا با نمای جهان شگفت انگیز دریای مدیترانه هر فردی را شیفته غواصی در این منطقه خواهند کرد. آب و هوای گرم و معتدل در اکثر ماه های سال و تاثیر اقلیم مطلوب و مطبوع مدیترانه ای باعث شده تا گردشگران امکان بیشتری برای غواصی در این منطقه را در طول سال داشته باشند و از تماشای جهان خارق العاده زیر آب لذت ببرند.

غار داملاتاش یکی از جاهای دیدنی آلانیا

یکی از جلوه های زیبای طبیعت این شهر وجود غار هایی بی نظیر و بسیار چشم نواز است. در سال 1947 میلادی غار زیبای داملاتاش در جریان یک عملیات حفاری کشف شد و به زیباترین غار این منطقه تبدیل شد. این غار با قندیل های چندین هزارساله و چکنده ها و چکیده های بسیار زیبا و خارق العاده با رنگ های مختلف شما را غافل گیر خواهد کرد.

کارشناسان بیان کرده اند که تنفس هوای داخل این غار به بهبود بیماری آسم کمک می کند و خواص درمانی زیادی دارد. موزه باستان شناسی و مردم شناسی این شهر نیز در داخل غار داملاتاش قرار دارد.

برج سرخ آلانیا

برج سرخ آلانیا

برج سرخ نماد شهر آلانیا است که از قرن سیزدهم و از دوران حکومت سلطان علاالدین کیقباد سلجوقی به یادگار مانده است. برجی با آجر های سرخ رنگ که در بندر شهر قرار دارد و دارای هشت ضلع است. برج به گونه ای ساخته شده است که بین ضلع شرقی و غربی آن یک اختلاف ارتفاع 2 متری لحاظ شده است.

این برج در واقع یک ساختمان پنج طبقه است. هدف از ساخت این برج که به عنوان عالی ترین نمونه بنا های نظامی شهر شناخته می شود، محافظت از بندر آلانیا و کارخانه کشتی سازی آن در مقابل دزدان دریایی و یورش دشمنان بوده است.

تله‌ کابین آلانیا

پرواز بر فراز این شهر زیبا با چشم انداز های سرسبز، آبی بی انتهای دریای مدیترانه، سواحل زیبا، ارتفاعات مه آلود، جنگل های متراکم و زیبا قطعا ایده وسوسه برانگیزی خواهد بود. تله کابین آلانیا این رویای جذاب را تعبیر خواهد کرد و شما را به سفری مهیج بر بلندای شهر خواهد برد.

این مسیر را می توانید به صورت رفت و برگشت با تله کابین طی کنید اما اگر طرفداران پیاده روی در دل طبیعت هستید، پیشنهاد می کنیم مسیر برگشت را پیاده روی کنید و از تماشای این همه زیبایی لذت ببرید. این تله کابین یکی از جذاب ترین و پرطرفدار ترین جاذبه های گردشگری این شهر است.

ساحل کلئوپاترا

سواحل ماسه ای آلانیا زبانزد عام و خاص شده است. این سواحل درخشان در کنار نیسم مطبوعی که از سمت دریای مدیترانه می وزد، شما را شیفته این شهر آرام و زیبا خواهد کرد. در میان سواحل متعدد شهر آلانیا ساحل وسیع، درخشان و سفید رنگ کلئوپاترا از باقی سواحل آلانیا مشهورتر و محبوب تر است.

در اطراف این ساحل مجموعه ای از کافه ها و رستوران های مجلل به همراه خانه های ماهی به چشم می خورند. هم چنین انبوه تخت های آفتاب گیر نیز در امتداد این ساحل به چشم می خورد. یکی از محبوب ترین تفریحات این ساحل جذاب شنا کردن است.

قلعه احمدک

قلعه احمدک بالاترین سازه در قلعه شهر آلانیا است. این مکان تاریخی اثری به جا مانده از معماری یونانی است که بعد از حمله سلجوقیان، آن ها این ساختار معماری باشکوه را خراب نکردند. این مکان یک سال بعد از برج قرمز ساخته شده است. قلعه احمدک یکی از معروف ترین مکان های دیدنی این شهر به شمار می رود.

عکس جاهای دیدنی آلانیا را در کجا مشاهده کنیم؟

عکس جاهای دیدنی آلانیا را در کجا مشاهده کنیم؟

آلانیا یکی از شهر های زیبا و توریستی ترکیه است که هر سال مسافران و حتی مهاجران زیادی به دلیل موقعیت مناسب، امکانات فوق‌العاده، امنیت عالی و مهم تر از همه مکان های دیدنی به این شهر سفر می کنند. آلانیا به دلیل داشتن سواحل زیبا و تفریحات ساحلی و هم چنین جاذبه های تاریخی و فرهنگی اش مورد توجه خیلی از گردشگران قرار گرفته است.

حال خیلی از مردم تمایل دارند تا به مشاهده تصاویر آلانیا ترکیه بپردازند و به این گونه بیشتر با مکان ها و جا های دیدنی شهر توریستی آلانیا آشنا شوند.

با توجه به پیشرفت در ابزار های جستجو شما می توانید به راحتی و در کوتاه‌ ترین زمان به مشاهده تصاویر مکان های مختلف این شهر بپردازید. به عنوان مثال اگر به موتور جستجوی گوگل مراجعه کنید و نام هر کدام از مکان های دیدنی این شهر را سرچ کنید با نتایج خوبی رو به رو خواهید شد. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید با مراجعه به سفرنامه آلانیا می توانید از جاهای دیدنی آلانیا ترکیه مطلع شوید.

آدرس جاهای دیدنی آلانیا را چگونه پیدا کنیم؟

علاقه مندان و گردشگرانی که تمایل به حضور در مکان ها و جاهای دیدنی این شهر خارق‌ العاده و رویایی را دارند، باید در ابتدا آدرس و محل این مکان ها را داشته باشند تا به این گونه با مشکلی مواجه نشوند. حال در این قسمت از ترکیه اسکای قرار است به روش های پیدا کردن آدرس جا های دیدنی این شهر و دسترسی به آن ها بپردازیم.

اگر به موتور جستجوی گوگل مراجعه کنید می توانید آدرس هر کدام از مکان‌ های مورد نظر خود را به راحتی پیدا کنید. هم چنین ناگفته نماند که یکی دیگر از روش های جستجوی آدرس جا های دیدنی آلانیا این است که از نقشه استفاده کنید. شما با استفاده از نقشه می توانید آدرس دقیق هر کدام از جا های دیدنی مورد نظر خود از این شهر را پیدا کنید.

جاهای دیدنی تاریخی آلانیا کدامند؟

جاهای دیدنی تاریخی آلانیا کدامند؟

شهر آلانیا به دلیل داشتن طبیعت بسیار زیبا، سواحل شنی بکر، مراکز خرید، امنیت بالا، آب و هوای معتدل و خیلی از موارد دیگر به یکی از محبوب ترین شهر های توریستی کشور ترکیه تبدیل شده است. بهتر است که بدانید این شهر دارای مکان های دیدنی تاریخی بسیار متعددی نیز می‌ باشد.

حال از معروف ترین مکان های تاریخی آلانیا می توان به: قلعه آلانیا، موزه آتاتورک، غار داملاتاش، برج سرخ آلانیا، قلعه احمدک و … اشاره کرد.

آیا تور بازدید از جاهای دیدنی آلانیا وجود دارد؟

آلانیا یکی از شهر های توریستی کشور ترکیه به شمار می رود که سالیانه مسافران و گردشگران زیادی از نقاط مختلف جهان برای بازدید جاهای دیدنی به آلانیا سفر می کنند. حال اگر آشنایی زیادی با این شهر ندارید و می خواهید از تمام جا های دیدنی این شهر بازدید کنید، می توانید با استفاده از تور به بازدید جاهای دیدنی این شهر بپردازید و به این گونه از تمام جا های دیدنی و مکان‌ های تاریخی و جاذبه‌ های طبیعی این شهر دیدن نمایید.

حال برای اطلاعات بیشتر در این باره می توانید از طریق یکی از روش‌ های ارتباطی با کارشناسان ترکیه اسکای تماس بگیرید.

رزرو تور بازدید از جاهای دیدنی آلانیا چگونه ممکن می شود؟

اولویت اکثر گردشگران ایرانی که می خواهند به مسافرت خارجی بروند کشور ترکیه است. از آن جایی که ترکیه به ایران نزدیک است و در سال‌ های اخیر در صنعت گردشگری پیشرفت خوبی داشته است، به همین دلیل خیلی از گردشگران این کشور را برای سفر انتخاب می کنند.

حال شهر آلانیا یکی از محبوب ترین و پر طرفدار ترین شهر های کشور ترکیه به شمار می‌ رود که این روز ها توریست های زیادی را به خود جذب کرده است. اگر اهل سیر و سفر هستید قطعا تا به اکنون نام شهر آلانیا را شنیده اید.

حال برای رزرو تور بازدید از جاهای دیدنی آلانیا پیشنهاد می کنیم تا به قسمت تور ترکیه اسکای مراجعه نمایید، در این قسمت به معرفی جاهای دیدنی آلانیا نیز پرداخته شده است. هم چنین اگر با شماره ای که در سایت قرار داده شده است تماس بگیرید نیز کارشناسان ما در رابطه با چگونگی رزرو تور آلانیا به شما دوستان عزیز کمک خواهند کرد.

ساعات کاری جاهای دیدنی آلانیا چگونه است؟

ساعات کاری جاهای دیدنی آلانیا چگونه است؟

شهر توریستی آلانیا دارای مکان های دیدنی متعددی است که خیلی از افراد برای بازدید از این مکان ها به این شهر بی نظیر سفر می کنند. حال بهتر است که بدانید هر کدام از جاهای دیدنی این شهر توریستی از ساعت کاری مختلفی برخوردار است.

آیا برای بازدید از جاهای دیدنی آلانیا نیاز به رزرو بلیط است؟

برای این که از خیلی از مکان های دیدنی این شهر ساحلی زیبا بازدید کنید نیازی به رزرو بلیط نیست و بازدید کنندگان می توانند در ساعات کاری به این مکان ها مراجعه کنند و اوقات خوبی برای خود رقم بزنند. البته ناگفته نماند که طبق قوانین کشور ترکیه برخی از مکان های دیدنی این شهر نیاز به رزرو بلیط دارد و شما قبل از رزرو کردن بلیط نمی توانید به این مکان ها مراجعه کنید.

جاهای دیدنی آلانیا بیشتر است یا استانبول؟

جاهای دیدنی آلانیا بیشتر است یا استانبول؟

ترکیه در سال های اخیر در صنعت گردشگری پیشرفت بسیار خوبی داشته است و این روز ها خیلی از شهر های این کشور به مقاصد گردشگری مسافران تبدیل شده است. هم چنین ناگفته نماند که این روز ها اولویت گردشگران ایرانی برای سفر های خارجی نیز کشور ترکیه می باشد.

حال برای خیلی از گردشگرانی که می خواهند به شهر آلانیا سفر کنند، سوالی که به وجود می‌ آید، این است که آلانیا بهتره یا آنتالیا و یا آلانیا بهتره یا استانبول! آن ها تمایل دارند تا شهر های مختلف این کشور را با یکدیگر مقایسه کنند تا به این گونه بهترین انتخاب را داشته باشند.

هتر است که بدانید هر کدام از شهر های ترکیه دارای یک سری امکانات هستند و از مکان ها و جاهای دیدنی متعددی برخوردار می باشند که شما باید تمام جوانب را بررسی کنید و ویژگی ها و مزیت های هر کدام از شهر ها را مورد بررسی خود قرار دهید تا به این گونه بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

حال ناگفته نماند که جا های دیدنی استانبول بیشتر از آلانیا است چرا که استانبول بزرگترین شهر ترکیه است که در این شهر مکان های دیدنی بسیار زیادی وجود دارد و این موضوع باعث شده است که به پرطرفدارترین شهر گردشگری ترکیه تبدیل شود.

آیا در همه فصول می توان از جاهای دیدنی آلانیا بازدید کرد؟

فصل بهار که 10 اسفند تا 10 خرداد (ماه مارس تا می) را شامل می‌ شود برای سفر به شهر آلانیا فصل مناسبی است. میانگین دما در این فصل بین 17/9 الی 27/9 درجه سانتی‌ گراد است. البته در اواخر فصل بهار و نزدیک به فصل تابستان گرم‌ تر خواهد شد.

به طور میانگین بارش باران در این شهر 3 الی 6 روز بارش موثر در ماه است. فصل تابستان با آب ‌و ‌هوای گرم از 11 خرداد تا 9 شهریور فصل گرم گردشگری در این شهر محسوب می‌ شود و از این رو قیمت بلیط و هتل در این فصل گران تر می‌ شود. به‌ طور کلی می‌ توان بیان کرد که فصل تابستان، فصل بهار و اوایل فصل پاییز بهترین زمان برای سفر به این شهر زیبا و بی نظیر است.

البته ناگفته نماند که معمولاً در اکثر فصل ها می‌ توانید از جا های دیدنی این شهر بازدید کنید چرا که معمولاً روز های گرم و معتدل در این شهر بیشتر از روز های سرد است. بهتر است که بدانید آلانیا فقط دو ماه در سال از هوای سرد و خشک برخوردار است و سایر ماه ها سال هوا متعدل و مدیترانه ای است. اما با این حال فصل بهار و تابستان و اوایل پاییز مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است.

سوالات متداول

سوالات متداول

بهترین و معروف ترین جاهای دیدنی آلانیا کدامند؟

از بهترین و معروف ترین جاهای دیدنی آلانیا می توان به: موزه باستان شناسی، پارک آبی، قلعه آلانیا، موزه آتاتورک، غواصی در آلانیا، غار داملاتاش، برج سرخ آلانیا، تله‌ کابین آلانیا، ساحل کلئوپاترا و قلعه احمدک اشاره کرد.

چگونه می توان به مشاهده تصاویر جاهای دیدنی آلانیا پرداخت؟

روش‌ های متعددی برای مشاهده تصاویر جاهای دیدنی این شهر وجود دارد. اما بهترین و آسان ترین روش این است که به موتور جستجوی گوگل مراجعه نمایید.

در کدام فصول سال بهتر است که از جاهای دیدنی آلانیا بازدید کرد؟

معمولاً در اکثر فصل ها می‌ توان از جا های دیدنی این شهر بازدید کرد اما با این حال بهتر است که در فصل بهار و تابستان و اوایل پاییز از جاهای دیدنی آلانیا بازدید کرد.

4/5 - (10 امتیاز)

sara mazroe

فوق لیسانس زبان دانشگاه تهران و مدرس زبان هستم. از سال 2022 به مجموعه دوست داشتنی مجله گردشگری ترکیه یا ترکیه اسکای پیوسته ام.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا