آنکارادسته بندی شهرها

راهنمای بهترین دانشگاه های آنکارا ترکیه برای ایرانی ها

کشور ترکیه با چهارده شهر دانشجویی و بیش از 201 دانشگاه سالیانه هزاران دانشجو را پذیرش می‌ کند. حال بهتر است که بدانید در این میان آنکارا با هفت دانشگاه دولتی و هشت دانشگاه خصوصی یکی از بهترین و ایده‌ آل‌ ترین شهر های دانشجویی در ترکیه برای تمام دانشجویان بین‌المللی می‌ باشد و این روز ها خیلی از دانشجویان بین‌المللی تمایل دارند تا در یکی از دانشگاه های آنکارا به تحصیل بپردازند.

بهترین دانشگاه های آنکارا کدامند؟

بهترین دانشگاه های آنکارا کدامند؟

شهر آنکارا پایتخت ترکیه و هم چنین دومین شهر بزرگ و پرجمعیت آن است. وجود بهترین و ایده آل ترین دانشگاه های آنکارا باعث شده است که دانشجویان بین المللی زیادی در این شهر مدرن به تحصیل بپردازند. جالب است که بدانید این شهر به عنوان یکی از شهر های دانشجویی کشور ترکیه معرفی شده و به همین دلیل نیز مورد توجه خیلی از دانشجویان قرار گرفته است.

اکثر دانشجویان خارجی که به آنکارا سفر کرده اند از شرایط و هزینه های زندگی در این شهر بسیار راضی هستند، چرا که در مقایسه با هزینه های زندگی در کشور های غربی این شهر بسیار مناسب تر می ­باشد. حال در ادامه ترکیه اسکای قرار است لیست دانشگاه های آنکارا را قرار دهیم و به معرفی بهترین دانشگاه های آنکارا برای تحصیل بپردازیم و به همین دلیل پیشنهاد می کنیم همراه ما تا انتهای مطالب باشید.

دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت (Bilkent Üniversitesi) یکی از دانشگاه‌ های غیرانتفاعی کشور ترکیه است که در شهر آنکارا قرار دارد. بیلکنت مخفف (bilim kenti) به معنای شهر دانش است. بیلکنت در رتبه‌ بندی سال 2011–2012 بهترین دانشگاه‌ های جهان که توسط مؤسسه تایمز انجام شده رتبه 204 جهان را بدست آورده‌ است.

بیلکنت با داشتن اساتيد معروف توانسته همتراز دانشگاه هاي برتر سراسر دنيا سطح آموزشی و تحقیقاتی خود را بالا ببرد. بیلکنت در لیست دانشگاه های برتر آنکارا قرار دارد و از دانشگاه های بین المللی آنکارا به شمار می رود.

دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه آنکارا به نام دانشگاه فنی خاورمیانه به عنوان بهترین دانشگاه خاورمیانه است که یکی از مراکز تحقیق برجسته و مهم در آن است و از محدود موسسات مورد تأیید آموزش و پرورش آمریکا در این منطقه می‌ باشد. زبان آموزشی این دانشگاه انگلیسی می‌ باشد و آموزش و تحقیقات انجام شده در این دانشگاه بیشتر در زمینه‌ های مهندسی و هم چنین علوم پایه است. این دانشگاه دارای اعتبار آکادمیک بسیار زیادی بوده و در سال های اخیر بیشترین بودجهٔ تحقیقاتی در کشور ترکیه را داشته‌ است.

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه

یکی از معتبرترین دانشگاه های دولتی ترکیه، دانشگاه حاجت تپه است که در سال 1967 در شهر آنکارا شروع به فعالیت کرده است. حاجت تپه با توجه به عملکرد آکادمیک خود جز بهترین و ممتاز ترین دانشگاه ها و مدارس پزشکی ترکیه است.

حاجت تپه یک دانشگاه جامع و عمومی به شمار می رود که علاوه بر دانشکده های گروه پزشکی، تعدادی دانشکده در زمینه های علوم مهندسی، علوم انسانی، علم اقتصاد، علوم طبیعی، زبان و رشته های هنری دارد. اگر می خواهید در یکی از بهترین دانشگاه های هنر آنکارا به تحصیل بپردازید، ترکیه اسکای دانشگاه حاجت تپه را به شما پیشنهاد می کند.

دانشگاه آنکارا

دانشگاه انکارا یکی از برتر دانشگاه های کشور ترکیه است و همیشه در تلاش است تا کیفیت های فکری، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ملت را ارتقا بخشد. تعهد طولانی مدت این موسسه به عقاید و اصول انقلابی رهبر کشور ترکیه، آتاتورک بر رسالت دانشگاه آنکارا برای تقویت جامعه به روش های معنی دار و پایدار تأکید می کند. بهتر است که بدانید این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های دندانپزشکی آنکارا نیز می باشد.

دانشگاه قاضی

دانشگاه قاضی ترکیه که در ایران به دانشگاه غازی هم مشهور است، یکی از بهترین و برجسته ترین دانشگاه های دولتی برای اعزام دانشجو به ترکیه به شمار می رود. برخی از رشته های این موسسه مورد تایید وزارت بهداشت و تمام رشته های آن مورد تائید وزارت علوم ایران هستند.

دانشجویان زیادی از ایران تمایل دارند تا در این دانشگاه به تحصیل بپردازند. این دانشگاه در تمام دانشگاه های اروپا و آمریکا از اعتبار بسیار زیادی برخوردار است.

دانشگاه باشکنت

دانشگاه باشکنت فضایی علمی و بسیار خوبی برای تحصیل در رشته های پزشکی و هم چنین گروه انسانی دارد و یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی آنکارا می باشد. به همین دلیل این روز ها متقاضیان این دانشگاه از سرتاسر دنیا افزایش یافته است.

جو علمی سالم، سطح بالای تدریس و آموزش و امکانات بسیار خوب سبب شده است که در خیلی از کشور ها به ویژه ایران دانشجویان برای تحصیل در رشته های مختلف نظیر پزشکی راهی باشکنت آنکارا شوند.

دانشگاه آتیلیم

با این که دانشگاه آتیلیم یک دانشگاه خصوصی است اما از خیلی از دانشگاه‌ های دولتی کشور ترکیه پیشی گرفته و در جایگاه دوازدهم دانشگاه‌ های برتر این کشور قرار دارد. اگر می‌ خواهید در رشته پزشکی، معماری، حقوق و یا هر رشته‌ تاپ دیگری تحصیل کنید و رویای ادامه تحصیل و بودن در یک دانشگاه خارجی را دارید، دانشگاه اتیلیم آنکارا یکی از بهترین گزینه‌ ها برای شما خواهد بود.

اتیلیم یکی از قدیمی‌ ترین دانشگاه‌ های ترکیه است و استاندارد های آموزشی آن با استاندارد های اروپا تطابق دارد و یکی از بهترین انتخاب ها برای تحصیل در کشور ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد است.

دانشگاه چانکایا

دانشگاه چانکایا در تاریخ 1997 به رسمیت شناخته شد و از آن زمان تا به اکنون توانسته است به یکی از دانشگاه های مطرح و برجسته ترکیه تبدیل شود. چانکایا عضو برنامه اراسموس است و به همین دلیل با 37 دانشگاه عالی در 17 کشور جهان به تبادل دانشجو می‌ پردازد.

سطح خروجی‌ های علمی از چانکایا بر اساس پایگاه رنکینگ (QS top universities) در سطح بالا (High) قرار گرفته است. چانکایا با جو علمی خوب و ارائه امکانات بسیار عالی در صدد است که یک محیط سالم و پژوهشی را برای تمام دانشجویان خود آماده کند.

دانشگاه اقتصاد و تکنولوژی توب

دانشگاه اقتصاد و تکنولوژی توب از دانشگاه های خصوصی تازه تاسیس در ترکیه می باشد‌‌. این دانشگاه سعی کرده است تا دانشجویانی با استعداد و پر تلاش را تربیت کند و به همین دلیل تجهیزات کامل را برای آن ها فراهم کرده است.

این دانشگاه با این که تازه تاسیس است اما توانسته رتبه و رنکینگ خوبی را بدست آورد و در تلاش است تا امکانات مناسب آموزشی و رفاهی را برای تمام دانشجویان خود فراهم کند. این دانشگاه در سال 2003 در شهر آنکارا تاسیس شد و فعالیت خود را آغاز کرد.

زبان آموزشی این موسسه انگلیسی و ترکی است و به همین دلیل تمام دانشجویان باید با توجه به زبان آموزشی رشته تحصیلی خود به یکی از این دو زبان تسلط داشته باشند.

دانشگاه تد

دانشگاه تد (ted) یکی بهترین و شناخته شده ترین مؤسسات‌ برای تحصیل است و در قلب شهر آنکارا واقع شده است. این موسسه یک محیط آموزشی آرام و راحت با معماری منحصر به فرد ارائه می‌ کند که از هر جنبه‌ ای می‌ تواند برای دانشجویان الهام‌ بخش باشد.

این دانشگاه در تلاش است تا دانشجویانی خلاق، ماهر و دارای اعتماد به نفس را به جامعه تزریق کند. دانشگاه تد از پنج دانشکده معماری، اقتصاد، هنر، مهندسی و علوم تشکیل شده است. این دانشگاه با بالاترین سطوح زیرساخت‌ های تکنولوژی و مؤثرترین فناوری‌ ها، خدمات آموزشی را به تمام دانشجویان ارائه می کند.

دانشگاه تد توانسته رتبه خوبی در بین رتبه‌ بندی‌ ها در سطح ملی و هم چنین بین‌المللی کسب کند و دارای رنکینگ 137 در ترکیه و 6187 در رتبه‌ بندی جهانی است.

پذیرش دانشگاه های آنکارا چگونه ممکن می شود؟

پذیرش دانشگاه های آنکارا چگونه ممکن می شود؟

شهر آنکارا دارای دو دانشگاه خصوصی و دولتی است که در قسمت قبل ترکیه اسکای بهترین و معروف ترین آن ها را معرفی کردیم. حال بهتر است که بدانید هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی این شهر نسبت به دولتی بیشتر است.

به طور معمول زبان هر دو دانشگاه ترکی و انگلیسی می باشد و متقاضیان برای تحصیل در این موسسات باید از رزومه خوبی برخوردار باشند. حال بهتر است که بدانید برای پذیرش شرایطی وجود دارد که به بررسی آن خواهیم پرداخت.

متقاضیان از چهار راه مختلف از جمله: آزمون یوس 2021، آزمون SAT، پذیرش بدون کنکور و در نهایت بورسیه تحصیلی می توانند برای پذیرش در دانشگاه های آنکارا اقدام کنند.

اکثر متقاضیان بین المللی آزمون یوس را برای پذیرش انتخاب می کنند و حتی بیشتر ظرفیت دانشجویان بین المللی از این طریق پر می شود. دومین گزینه برای دانشجویان بین المللی آزمون اس ای تی می باشد. از طریق این آزمون هم دانشجویان متعددی از سایر کشور ها در دانشگاه آنکارا پذیرش می شوند.

در نهایت باید افزود که ظرفیت دانشگاه برای دانشجویانی که از طریق بورسیه تحصیلی و پذیرش بدون کنکور اقدام می کنند کمتر از دو گزینه اول می باشد.

در ابتدا متقاضی باید مطابق با تقویم تحصیلی دانشگاه آنکارا، درخواست پذیرش خود را به صورت آنلاین پر کند. بعد از آن لازم است درخواست خود را در سیستم آنلاین ثبت نام دانشگاه بارگذاری نماید. بعد از ارسال پذیرش باید نسبت به تهیه و تکمیل مدارک مورد نیاز اقدام کند.

حداقل هزینه پذیرش دانشگاه های آنکارا چقدر است؟

یکی دیگر از دلایلی که خیلی از دانشجویان تمایل دارند تا در یکی از دانشگاه‌ های این شهر تحصیلات خود را ادامه دهند، هزینه های دانشگاه می باشد چرا که هزینه پذیرش دانشگاه های آنکارا معقول و مناسب است. با این حال اگر تمایل دارید تا از حداقل هزینه پذیرش دانشگاه های این شهر مطلع شوید، پیشنهاد می‌ کنیم تا سری به دانشگاه های دولتی آنکارا بزنید، چرا که نسبت به دانشگاه‌ های خصوصی ارزان تر می باشد.

حداکثر هزینه پذیرش دانشگاه های آنکارا چقدر است؟

حداکثر هزینه پذیرش دانشگاه های آنکارا چقدر است؟

آنکارا دارای دانشگاه های خصوصی و دولتی است که هر کدام از این دانشگاه ها با توجه به امکانات و خدماتی که دارند، از هزینه پذیرش متفاوتی برخوردارند. اما با این حال اگر تمایل دارید از حداکثر هزینه پذیرش دانشگاه های این شهر مطلع شوید، پیشنهاد می‌ کنیم به دانشگاه خصوصی آنکار سر بزنید چرا که دانشگاه خصوصی معمولا از هزینه پذیرش بیشتری برخوردارند.

این موضوع را هم باید افزود که زمان ثبت نام دانشگاه های خصوصی ترکیه می توانید به سایت این دانشگاه ها مراجعه کنید و به این گونه از حداکثر هزینه های پذیرش مطلع شوید.

عکس دانشگاه های آنکارا را در کجا مشاهده کنیم؟

اکثر متقاضیان و دانشجویانی که تمایل دارند تا در یکی از دانشگاه‌ های این شهر به تحصیلات خود ادامه دهند، می خواهند تا قبل از هر چیزی به مشاهده عکس دانشگاه مورد نظر خود بپردازند و به این گونه بیشتر با محیط دانشگاه آشنا شوند.

در این باره باید بگوییم که اگر به موتور جستجوی گوگل مراجعه کنید و نام دانشگاه مورد نظر خود را سرچ کنید با نتایج خوبی رو به رو خواهید شد و عکس های متعددی برای شما نمایش خواهد یافت. هم چنین این موضوع را هم باید افزود که اگر به سایت رسمی دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید نیز می‌ توانید عکس هایی با کیفیت بالا از دانشگاه را مشاهده کنید.

آدرس دانشگاه های آنکارا

برای این که بتوانید لوکیشن و آدرس دانشگاه مورد نظر خود را در شهر آنکارا به دست آورید، پیشنهاد می‌ کنیم تا به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید چرا که به طور معمول سایت های دانشگاه آدرس دقیق به همراه شماره تلفن دانشگاه را برای متقاضیان در صفحات خود قرار داده اند.

هم چنین این موضوع را هم باید افزود که شما با استفاده از نرم افزار هایی همچون نقشه نیز می توانید آدرس دانشگاه مورد نظر خود را به راحتی و در کوتاه ترین زمان پیدا کنید.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های آنکارا کدامند؟

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های آنکارا کدامند؟

مهم است که بدانید درخواست پذیرش هر کدام از دانشگاه های این شهر از طریق وب سایت رسمی دانشگاه صورت می گیرد. به طور معمول دانشگاه های شهر آنکارا یک صفحه ثبت نام در وب سایت خود ارائه می دهند. از این رو می توانید اطلاعات لازم را در این صفحه تکمیل کنید و تمامی مدارک لازم برای ثبت نام دانشگاه در آنکارا را بارگذاری نمایید.

حال توجه داشته باشید که یکی از مهم ترین مراحل اخذ پذیرش دانشگاه های این شهر ارائه مدارک لازم و ضروری برای ثبت نام دانشگاه می باشد. هم چنین هرگونه نقصی در این مدارک منجر به عدم پذیرش درخواست متقاضی خواهد شد.

این موضوع را هم باید افزود که مدارک لازم برای ثبت نام دانشگاه برای هر کدام از دانشگاه های این شهر متفاوت است و یک دانشگاه ممکن است مدارک خاصی را از دانشجو درخواست کند.

با این حال تمام دانشگاه های یکسری مدارک مشترک دارند که از مهم ترین این مدارک لازم برای ثبت می توان به: کپی از گواهی عمومی آموزش متوسطه (GCSE) ترجمه شده به زبان رسمی دانشگاه (انگلیسی یا ترکی)، عکس-گراف شخصی که اخیرا گرفته شده است، گواهی مهارت زبان، مانند تافل، آیلتس، TÖMER، در صورت وجود، انگیزه نامه و پرداخت هزینه درخواست در صورت نیاز اشاره کرد.

آیا دانشجو های ایرانی می توانند در دانشگاه های آنکارا تحصیل کنند؟

این روز ها خیلی از دانشجویان ایرانی تمایل دارند تا برای ادامه تحصیل به شهر آنکارا بروند چرا که دانشگاه‌ های این شهر از سیستم آموزشی بین المللی و آزمون های معتبر برخوردار هستند و هم چنین هزینه زندگی در آنکارا مناسب است و از بورسیه های تحصیلی متنوعی برخوردار است.

به همین دلیل دانشگاه های این شهر مورد توجه خیلی از دانشجویان ایرانی قرار گرفته است. حال بهتر است که بدانید هر دانشجویی از هر کشوری می‌ تواند با توجه به انتخاب یک کدام از چهار روش پذیرش در دانشگاه های این شهر که در قسمت قبل بیان کردیم و هم چنین ارائه مدارک مورد نیاز دانشگاه مورد نظر خود در این شهر به ادامه تحصیل بپردازد که این موضوع شامل دانشجویان ایرانی نیز می باشد.

دانشگاه های آنکارا چه امکاناتی دارند؟

دانشگاه های آنکارا چه امکاناتی دارند؟

تحصیل در این شهر با دانشگاه های معتبر در سطح جهانی و با هزینه های مناسب و امکاناتی و خدمات عالی هدف تعداد زیادی از دانشجویان بین الملی می باشد. اعتبار علمی دانشگاه های این شهر بسیار بالا است و اکثر دانشگاه های آنکارا با دانشگاه های معتبر دنیا ارتباط علمی دارند.

حال این موضوع را هم باید افزود که دانشگاه‌ های شهر آنکارا دارای امکانات عالی، فضای آموزشی مناسب، کتابخانه های مجهز و بسیار بزرگ، آزمایشگاه های به روز و پیشرفته، زمین‌‌ های ورزشی متعدد، امکانات تفریحی و هم چنین خدمات درمانی و … هستند. همچنین مقاله پیشنهادی زندگی در آنکارا را هم بخوانید.

شهریه دانشگاه های آنکارا چقدر است؟

از مهم‌ ترین دلایل پیشنهاد شهر آنکارا برای تحصیل، هزینه‌ های پایین این شهر در مقایسه با خیلی از کشور های دیگر است. باتوجه به نرخ بالای ارز و دشواری پرداخت آن برای اکثر خانواده‌ ها سبب می‌ شود که جمع کثیری از دانشجویان از گزینه‌ های تحصیل در خارج از کشور منصرف شوند.

حال با توجه به شهریه دانشگاه های شهر آنکارا و هم چنین هزینه زندگی در این شهر خیلی از دانشجویان تمایل پیدا کردند تا در یکی از دانشگاه های معتبر این شهر تحصیلات خود ادامه دهند.

حال بهتر است که بدانید شهریه دانشگاه های آنکارا با توجه به نوع دانشگاه یعنی خصوصی و دولتی بودن آن و هم چنین رشته متفاوت است. اما با این حال می توانید برای اطلاع از شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه در شهر آنکارا و دانشگاه دولتی آن به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه نمایید.

کدام دانشگاه های آنکارا مورد تایید وزارت علوم ایران هستند؟

کدام دانشگاه های آنکارا مورد تایید وزارت علوم ایران هستند؟

اکثر بهترین دانشگاه‌ های علوم پزشکی این شهر از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار هستند و جزو دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه هستند. حال از برخی از دانشگاه های شهر آنکارا که مورد تایید وزارت علوم ایران هستند، می توان به: غازی (Gazi)، حاجت تپه (Hacettepe)، آنکارا (Ankara) و باشکنت (Başkent) اشاره کرد.

خوابگاه دانشگاه های آنکارا چگونه می باشد؟

تمام دانشگاه های این شهر امکانات و خدمات خوبی را برای دانشجویان بین المللی خود فراهم کرده اند که یکی از این خدمات شامل خوابگاه می باشد. خوابگاه دانشجویان به سه دسته دولتی، نیمه خصوصی و خصوصی تقسیم می شوند که هر کدام از این خوابگاه ها دارای یکسری امکانات و خدماتی هستند.

حال برای دریافت اطلاعات کامل در رابطه با خوابگاه دانشگاه های این شهر بهتر است به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه نمایید.

آیا برای پذیرش در دانشگاه های آنکارا مدرک زبان نیاز است؟

همان طور که در قسمت قبل بیان کردیم زبان آموزشی دانشگاه‌ های آنکارا معمولاً انگلیسی و ترکی است و دانشجویان باید با توجه به زبان آموزشی رشته تحصیلی خود به یکی از این دو زبان تسلط کامل داشته باشند. حال این موضوع را هم باید افزود که ارائه مدرک زبان بستگی به دانشگاه مورد نظر دانشجو دارد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های آنکارا به زبان انگلیسی بیشتر است یا به زبان ترکی؟

کشور ترکیه کشوری است که هزینه تحصیل در آن برای دانشجویان ایرانی نسبت به سایر کشور های اروپایی مقرون به صرفه است. به همین دلیل این روز ها خیلی از دانشجویان برای ادامه تحصیل عازم ترکیه شده اند. حال آنکارا یکی از شهر های دانشجویی این کشور به شمار می رود، چرا که از دانشگاه های معتبر با سطح آموزشی بالایی برخوردار است و هر کدام از این دانشگاه ها دارای رشته های متنوعی می باشند.

حال اگر تمایل دارید تا در یکی از دانشگاه‌ های این شهر به تحصیل بپردازید، مهم است که بدانید طبق قوانین در آنکارا هزینه تحصیل در دانشگاه های آنکارا به زبان انگلیسی بیشتر از زبان ترکی است.

سوالات متداول

سوالات متداول

بهترین و برجسته ترین دانشگاه های آنکارا کدامند؟

از بهترین و برجسته ترین دانشگاه های این شهر می توان به: دانشگاه بیلکنت، دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه آنکارا، دانشگاه قاضی، دانشگاه باشکنت، دانشگاه آتیلیم، دانشگاه چانکایا، دانشگاه اقتصاد و تکنولوژی توب و دانشگاه تد اشاره کرد.

روش های پذیرش در دانشگاه های آنکارا کدامند؟

روش های پذیرش در دانشگاه های این شهر شامل: آزمون یوس 2021، آزمون SAT، پذیرش بدون کنکور و در نهایت بورسیه تحصیلی می باشد که متقاضیان می توانند برای پذیرش در دانشگاه های آنکارا از طریق یکی از این روش ها اقدام کنند.

دانشگاه های آنکارا دارای چه امکاناتی هستند؟

دانشگاه‌ های این شهر دارای امکانات عالی، فضای آموزشی مناسب، آزمایشگاه های به روز و پیشرفته، زمین‌‌ های ورزشی متعدد، کتابخانه های مجهز و بسیار بزرگ، امکانات تفریحی و هم چنین خدمات درمانی و … هستند.

کدام دانشگاه های شهر آنکارا مورد تایید وزارت علوم ایران هستند؟

از این دانشگاه ها می توان به: حاجت تپه (Hacettepe)، غازی (Gazi)، آنکارا (Ankara) و باشکنت (Başkent) اشاره کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

sara mazroe

فوق لیسانس زبان دانشگاه تهران و مدرس زبان هستم. از سال 2022 به مجموعه دوست داشتنی مجله گردشگری ترکیه یا ترکیه اسکای پیوسته ام.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا