شهروندی و اقامت

اقامت ترکیه با خرید ملک در سال 2023 (راهنمای هزینه ها و مدارک لازم)

خرید ملک و خانه یکی از راه های سرمایه گذاری و دریافت اقامت در کشور ترکیه می باشد. افراد بسیاری به دلیل نزدیک بودن ایران و ترکیه و هزینه های مناسب رفت و آمد با هواپیما تمایل به دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک دارند. برخی از سرمایه داران نیز به دلیل افت ارزش پول ایران، برای حفظ ارزش پول و سرمایه خود تمایل به خرید خانه و ملک در کشور ترکیه را دارند.

از طرفی پاسپورت ترکیه رتبه 39 در جهان را دارا بوده و افراد با استفاده از پاسپورت این کشور می توانند به 71 کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر کنند. به همین دلیل در سال های اخیر نیز خرید ملک و املاک ایرانیان در کشور ترکیه افزایش چشمگیری پیدا کرده است. در صورت تمایل به اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک برای خود و خانوادتان دارید، ابتدا باید از شرایط آن اطلاعات کسب کنید. در ادامه به شرایط دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک در سال 2023 می پردازیم.

ویژگی های کشور ترکیه برای خرید ملک و اخذ اقامت

هزینه های جاری مثل: خرید یا اجاره خانه، مالیات، تحصیل، خورد و خوراک، پوشاک، خودرو، رفت و آمد، اینترنت و … در کشور ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی کم تر است. از طرفی کیفیت لوازم و محصولات بالا بوده و سطح رفاه افراد افزایش پیدا می کند. این کشور از نظر مناطق گردشگری، مراکز تفریحی و سرگرمی و حتی مراکز خرید بسیار ایده آل به حساب می آید. تعداد مناطق ساحلی، زمین های ورزشی، اسکی و … بالا است.

به همین دلیل سالانه افراد زیادی از کشورهای مختلف به ترکیه مهاجرت می کنند. دولت ترکیه برای افزایش رفاه حال اتباع خارجی، مراحل خرید ملک در این کشور را با سرعت بایی انجام می دهد. از طرفی تنوع خانه های ساحلی، آپارتمانی و مجتمعی بسیار بالا است. بطوریکه هر فردی با توجه به بودجه خود می تواند بهترین گزینه را برای خود انتخاب کند.

در اغلب کشورهای اروپایی و آمریکایی، اتباع خارجی به راحتی قادر به دریافت اقامت و شهروندی نیستند. حتی در برخی از این کشورها رفتارهای نژادپرستانه و غیرانسانی مشاهده می شود. ولی کشور ترکیه به دلیل مهاجرپذیر بودن، پذیرای اتباع خارجی است. بطور کلی فرهنگ کشور ایران و ترکیه بسیار به هم نزدیک است.

به همین دلیل ایرانیان و ترک ها به راحتی می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و کنار بیایند. سیستم حمل و تقل ترکیه کامل و در دسترس همگان است و وجود فرصت های سرمایه گذاری با خرید ملک برای دریافت شهروندی، مهاجرت به این کشور را ساده تر کرده است.

قوانین و شرایط دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک

قوانین و شرایط دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک

در مورد دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک قوانین و تبصره های مختلفی وجود دارد که پیش از هرگونه اقدامی باید از آن ها مطلع شوید. مهم ترین قوانین و تبصره ها به شرح زیر می باشد:

 • بر اساس تبصره 25 قانون املاک و اراضی تنها بخشی از مهاجران خارجی قادر به خرید ملک در کشور ترکیه هستند.
 • اتباع خارجی در هر منطقه می توانند 10% زمین های موجود را خریداری نمایند.
 • مهاجران خارجی فقط می توانند تا 30 هکتار ملک و اراضی در کشور ترکیه خریداری نمایند.
 • افرادی برای سخت ملک اقدام به خرید زمین می کنند، باید طی 2 سال این کار را انجام دهند.
 • ایرانیان می توانند هر گونه ملکی نظیر: ساختمان های تجاری، خانه های مسکونی و زمین خریداری کنند.
 • هیچگونه محدودیتی در خرید ملک برای ایرانیان مهاجر در ترکیه وجود ندارد.
 • اتباع خارجی نمی توانند در نواحی امنیتی و نظامی کشور ترکیه ملک خریداری کنند.
 • در صورت دریافت اقامت با خرید ملک، امکان فروختن آن به افراد ترک و ایرانیان و سایر اتباع وجود دارد. ولی در صورت تمایل به اخذ شهروندی باید ملک را یک فرد ترک خریداری نماید.
 • بر اساس قانون وراثت کشور ترکیه برای اتباع خارجی، تمام دارایی ها و ملک های شخص فوت شده بین افراد درجه یک وی تقسیم می شود. در صورت وجود وصیت نامه، طبق آن عمل می شود.
 • بطور کلی خرید ملک سبب اخذ مجوز حق کار کردن در ترکیه نمی شود. با یافتن کار مناسب امکان دریافت اجازه کار وجود دارد.
اقامت ترکیه با خرید ملک چگونه است؟

اقامت ترکیه با خرید ملک چگونه است؟

بر اساس قوانین جدید، برای اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک در شهرهای بزرگی همچون استانبول، ازمیر و آنتالیا افراد باید 75,000 دلار هزینه کنند. برای دریافت اقامت این کشور در شهرهای کوچک تر قمیت ملک به 50,000 دلار کاهش پیدا می کند. به صورت کلی راه های مختلفی برای اخذ اقامت ترکیه وجود دارد.

ولی با خرید ملک در کمترین زمان ممکن امکان دریافت اقامت برای خود و خانوادتان وجود دارد. در صورت خرید ملک به صورت شریکی برای دریافت اقامت، حتما باید در سند خانه اسامی ذی نفعان را درج کنید. اگر ارزش ملک مورد نظر جهت خرید بالای 400,000 دلار باشد، می توانید شهروندی ترکیه را دریافت کنید. این شهروندی شامل شما، همسر و فرزندان زیر 18 سال شما می شود.

شرایط اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک

دریافت اقامت در هر کشوری شرایط خاص مربوط به خود را دارد. در ادامه به صورت مختصر به شرایط اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک اشاره خواهیم داشت:

 • برای دریافت اقامت ترکیه با خرید خانه حتما باید خانه مورد نظر را به صورت نقد خریداری نمایید.
 • ملک مورد نظر را باید از یک فرد ترک خریداری نمایید.
 • نباید در گذشته روی ملک خریداری شده درخواست شهروندی ثبت شده باشد.
 • برای اخذ شهروندی تا مدت 3 سال حق فروش ملک خریداری شده را نخواهید داشت.
 • برای گرفتن اقامت ترکیه با خرید آپارتمان یا هر ملک دیگری لازم نیست تنها یک ملک خریداری نمایید. شما می توانید با خرید چند ملک که در مجموع ارزش آن ها به 400,000 دلار می رسد، شهروندی ترکیه را دریافت نمایید.
 • در صورت خرید چند ملک می توانید یکی از آن ها را برای سکونت انتخاب کرده و سایر ملک هایتان را اجاره دهید. این کار می تواند درآمد خوبی برای شما به حساب بیاید.

با دارا بودن تمامی شرایط ذکر شده می توانید ظرف مدت 3 ماه پاسپورت کشور ترکیه را دریافت نمایید.

بهترین شهرهای ترکیه جهت خرید خانه و سرمایه گذاری

بهترین شهرهای ترکیه جهت خرید خانه و سرمایه گذاری

برای انتخاب بهترین شهر ترکیه جهت خرید ملک باید به امکانات شهری، زیرساخت های حمل و نقل عمومی و رشد قیمت ملک و خانه ها در آن جا دقت داشته باشید. قطعا شهر استانبول به دلیل دارا بودن تمامی فاکتورهای ذکر شده و جاذبه های توریستی و گردشگری بهترین گزینه جهت خرید ملک می باشد.

از طرفی به دلیل وجود تقاضا بالا در این شهر جهت خرید ملک، شما در صورت نیاز می توانید به راحتی و در کمترین زمان ممکن ملک خود را به فروش برسانید.

اقامت ترکیه با خرید خانه در استانبول

شهر استانبول اولین رتبه در تعداد معاملات ثبت شده مربوط به فروش خانه در کشور ترکیه را دارد. این شهر به عنوان توریستی ترین و امکانات و دسترسی های خود دارای بیشترین رشد قیمت ملک و خانه ها است. به همین دلیل خرید ملک در استانبول نه تنها برای اخذ اقامت ترکیه، بلکه برای سرمایه گذاری نیز گزینه ایده آلی به حساب می آید.

طبق بررسی آمارهای اعلام شده توسط مرکز آمار کشور ترکیه، بیشترین نرخ رشد ملک در سال های اخیر مربوط به استانبول بوده است. یعنی با خرید خانه و ملک در استانبول قطعا سود بسیار زیادی نصیب شما خواهد شد. البته شما در شهرهای دیگر ترکیه نیز می توانید برای خرید ملک و خانه اقدام نمایید.

استانبول به دلیل ورود اغلب خارجی ها به این شهر، می تواند فرصت سرمایه گذاری خوبی با خرید ملک برای اتباع ایرانی به حساب بیاید. دقت داشته باشید که قیمت خانه های یک خوابه در این شهر تقریبا از 1 میلیون و 500 هزار لیر شروع می شود.

دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک اقساطی

دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک اقساطی

در کشور ترکیه پروژه های شهرک سازی بسیاری وجود دارد که امکان خرید ملک به صورت اقساطی و با وام بانکی را فراهم می کند. نکات مهم در زمینه دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک اقساطی به شرح زیر می باشد:

 • در ترکیه وام های بانکی مسکن می توانند معادل با 80% مبلغ خانه باشند.
 • بهره اغلب این وام ها بسیار کم بوده و معمولا در حدود 2% است.
 • دقت داشته باشید که تا زمان پرداخت کامل وام، سند خانه در رهن بانک باقی می ماند.
 • معمولا وام های مسکن ترکیه 5 ساله هستند.
 • بطور کلی شرایط برای اتباع و مشتریان خارجی نسبت به شهروندان ترک سخت تر و پیچیده تر است.
 • برخی از پروژه های مسکونی نیز از مشتریان خود سودی دریافت نمی کنند.
 • در بسیاری از پروژه ها بدون اخذ وام نیز می توانید ملک را خریداری نمایید و اقساط را به دفتر پروژه پرداخت کنید.
 • امکان خرید خانه به صورت قسطی و به نام زدن سند وجود دارد. یعنی هم خانه به نام شما می شود و هم مبلغ آن را به طور قسطی پرداخت می کنید.

اقامت ترکیه با خرید خانه ارزان!

در ترکیه به دلیل وجود ملک های ارزان، فرصت های بسیار مناسبی جهت سرمایه گذاری در این کشور فراهم شده است. حداقل قیت ملک های ارزان ترکیه از یک میلیارد تومان شروع می شود. این ملک های ارزان در تمامی شهرهای ترکیه از جمله استانبول، ازمیر، آنکارا و … نیز وجود دارد.

پیش خرید خانه ها نیز یکی از بهترین و آسان ترین راه ها برای سرمایه گذاری و خانه دار شدن در این کشور به حساب می آید.

هزینه اقامت ترکیه با خرید ملک 2023

هزینه اقامت ترکیه با خرید ملک 2023

هزینه اقامت ترکیه با خرید ملک 2023 در مقایسه با اقامت ترکیه با خرید ملک 2021 و اقامت ترکیه با خرید ملک 2022 تغییرات چشمگیری داشته است. حداقل قیمت خرید سوئیت (خانه های کوچک و بدون اتاق خواب) در سال 2023 حدود 900,000 لیر تخمین زده شده است.

البته هزینه خرید ملک در شهرهای کوچک تر کشور ترکیه کمتر می باشد. حتی امکان خرید ملک با مبلغ 600,000 لیر نیز وجود دارد. خرید این نوع ملک تنها برای سرمایه گذاری مناسب است. یعنی شما نمی توانید با خرید این نوع ملک ها اقامت دائم و شهروندی ترکیه را اخذ نمایید.

در صورت تمایل به سرمایه گذاری، امکان خرید خانه با یک میلیارد تومان نیز وجود دارد. البته با این مقدار هزینه می توانید در محله های متوسط استانبول یک خانه 50 متری خریداری نمایید. حداقل سرمایه مورد نیاز جهت خرید خانه 70 متری یک خوابه حدودا 2 میلیارد تومان است.

در شهرهای دیگر نظیر سامسون، اسکی شهیر و ازمیر خانه ها از متری 8,000 لیر و 9,500 لیر شروع می شود. ولی این قیمت در شهرهای توریستی مثل آنتالیا تا متری 11,000 لیر افزایش می یابد.

مدارک مورد نیاز جهت خرید ملک در ترکیه

برای خرید ملک در ترکیه مدارک مختلفی مورد نیاز است. بر اساس قوانین این کشور ارائه مدارک زیر جهت خرید ملک الزامی است:

 • ارائه پاسپورت متقاضی خرید ملک و کپی آن (گاهی ترجمه پاسپورت به زبان ترکی نیز مورد نیاز است)
 • ارائه دو قطعه عکس از متقاضی خرید ملک و یک قطعه عکس از فروشنده
 • سند مالکیت خانه یا همان Tapu
 • بیمه زلزله
 • گواهی ارزش گذاری ملک صادر شده از سمت شهرداری مربوطه

نکته: اگر در مورد زبان ترکی دانش کافی ندارید، توصیه می کنیم یک مترجم رسمی همراه خود داشته باشید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت ترکیه

برای اخذ اقامت ترکیه نیز ارائه برخی مدارک توسط متقاضیان الزامی است. این مدارک شامل موارد زیر می شود:

 • ارائه اصل گذرنامه به همراه کپی
 • ارائه اسناد مربوط به سفرهایتان به خارج از کشور ترکیه
 • پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه
 • تکمیل و ارائه فرم‌ های مهاجرتی
 • ارائه مستندات مربوط به اقامت ‌های قبلی
 • اثبات توانایی تامین هزینه های زندگی
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • داشتن بیمه خدمات درمانی
 • گزارش پلیس محلی کشور ترکیه

تمدید اقامت ترکیه با خرید ملک

افرادی که دارای اقامت توریستی هستند می توانند برای تمدید اقامت خود ملک خریداری نمایند. البته اگر ارزش ملک بیش از 400,000 دلار باشد؛ می تواند اقامت توریستی خود را به اقامت دائم نیز تبدیل کند. برخی از افراد برای تمدید اقامت توریستی خود اقدام به اجاره خانه می کنند. ولی در بسیاری از شهرهای ترکیه نظیر: ازمیر، آنتالیا، آنکارا و … به راحتی اجازه تمدید اقامت با اجاره منزل نمی دهند.

در سال 2023، اداره مهاجرت شرایط تمدید اقامت توریستی را سخت تر کرده است. بطوری که افراد برای این کار باید مدارک مختلف زیادی را به اداره مهاجرت ارائه دهند. در صورت خرید خانه یا آپارتمان به ارزش 75,000 دلار در شهرهایی مثل استانبول وجود دارد.

در مورد اخذ پاسپورت ترکیه پس از چند سال با اجاره خانه یا خرید ملک شایعات مختلفی وجود دارد. ولی این شایعات کاملا اشتباه و غیرممکن است. معمولا در شهرهای مهاجرت پذیر مثل استانبول، تمدید اقامت توریستی تا سال سوم از طریق اجاره خانه امکان پذیر است. ولی در برخی موارد به دلایل مختلفی تقاضای افراد رد می شود.

مدارک مورد نیاز جهت تمدید اقامت از طریق اجاره ملک و یا خرید خانه به شرح زیر می باشد:

 • کپی اولین صفحه از پاسپورت به همراه آخرین مهر ورود به ترکیه
 • کپی پشت و رو از آخرین کیملیک
 • رسید پرداخت حق خاک
 • اجاره نامه نوتر شده با حضور صاحبخانه در نوتر
 • قبض به نام
 • برگه نفوس
 • بیمه نامه
 • فرم راندوو

تحقیقاتی که باید پیش از خرید ملک مورد نظر انجام دهید!

تمام اتباع خارجی از جمله ایرانیان در زمان خرید ملک در ترکیه باید دقت بسیاری داشته باشند. توصیه می کنیم پیش از هر اقدامی با مشاوران حرفه ای برای کسب اطلاعات دقیق و جامع در مورد خرید ملک مشورت کنید. در ادامه به مواردی که باید پیش از خرید ملک در نظر داشته باشید به صورت مختصر اشاره خواهیم داشت:

 • ابتدا در مورد اجازه اقامت برای ثبت و انتقال مالکیت ملک مورد نظر تحقیقات لازم را انجام دهید.
 • در مورد محدودیت های رهن بانک و سایر طلبکاران مالک فعلی ملک مورد نظر تحقیق کنید؛ زیرا در برخی شرایط به دلیل گذشت موعد پرداخت بدهی یا وام، خانه توسط بانک و یا طلبکاران ضبط می شود.
 • حتما باید در اداره ثبت اسناد و در حضور شاهدان تمامی مراحل ثبت و انتقال مالکیت را انجام دهید.
 • پیش از انتقال سند مالکیت باید درخواست خود را به اداره ثبت اسناد ارائه دهید.
 • برای دریافت خدمات مشاوره و خرید ملک از مشاورین ماهر و باتجربه املاک کمک بگیرید.
 • به دلیل ناآشنا بودن با محیط و شرایط امکان کلاهبرداری وجود دارد؛ پس در هر اقدام احتیاط کنید.

نکات مهم در زمان خرید ملک در ترکیه!

در زمان خرید ملک در ترکیه باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید. شرایط هر شهر و هزینه های مورد نیاز جهت خرید ملک با یکدیگر متفاوت است. به همین دلیل ابتدا باید با توجه به شرایط و هزینه مورد نظر، مناسب ترین شهر را برای سکونت انتخاب کنید. در ادامه به مهم ترین نکات جهت خرید ملک مناسب در ترکیه می پردازیم.

 • در ترکیه قوانین و سیستم های مشخصی دارد. به این ترتیب با توجه به آن ها دچار مشکل نخواهید شد. با این حال توصیه می کنیم موارد احتیاطی را در نظر داشته باشید.
 • استفاده از سیستم تاپوتاکاس می تواند تا حد زیادی این مشکلات را برطرف سازد.
 • هزینه اقامت در شهرهای بزرگ به خصوص استانبول و ازمیر نسبت به سایر شهر ها بیشتر می باشد.
 • از وجود مراکز درمانی و مراکز خرید در نزدیک محل سکونت خود حتما باید اطمینان حاصل کنید.
 • در برخی شهرهای ترکیه محله های ساحلی و غیرساحلی وجود دارد. معمولا قیمت خانه های ساحلی نسبت به برخی از آپارتمان های داخل شهر گرانتر می باشد.
 • هزینه ملک های آپارتکانی با ویلایی، اداری و یا تجاری با یکدیگر متفاوت است.
 • در مورد فروشنده تحقیقات لازم را انجام دهید.
 • حتما بلافاصله پس از خرید باید ملک به نام شما شود.
 • مدرن بودن شهر و محله تاثیر بسزایی در افزایش هزینه اقامت شما دارد.
 • وجود امکانات رفاهی مانند دانشگاه، مدرسه، مهدکودک، سالن های ورزشی، استخرهای سرپوشیده و … روی افزایش ارزش ملک شما به مرور زمان تاثیر زیادی دارد.
 • بهتر است ملک خود را در محدوده هایی خریداری کنید که امکان پیشرفت در آینده را داشته باشند. به این ترتیب در صورت تمایل به تغییر مکان و فروش خانه با مشکل رو به رو نخواهید شد.
 • نزدیک بود خانه به مراکز خرید، فرودگاه، اتوبان، مترو و … امتیاز محسوب می شود.

آیا مجموعه ترکیه اسکای برای اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک خدمات مشاوره ارائه می دهد؟

ترکیه اسکای در واقع یک مجله گردشگری مربوط به کشور ترکیه می باشد. این مجموعه با معرفی بهترین مراکز مشاوره و همچنین اطلاع رسانی از اخبار و آخرین تغییرات وضعیت ترکیه می تواند شما را در این مسیر همراهی کند. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر می توانید سوالات خود را با مشاوران حرفه ای ترکیه اسکای در میان بگذارید.

جمع بندی

در این مقاله به نحوه دریافت اقامت ترکیه با خرید آپارتمان و انواع ملک پرداختیم. شما با دقت به نکات ذکر شده به راحتی می توانید برای دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک اقدام نمایید. همچنین بخاطر داشته باشید که خرید ملک نه تنها برای دریافت اقامت، بلکه برای سرمایه گذاری و حفظ ارزش پول نیز راه موثر و مطمئنی است. در سال های اخیر قیمت ملک ها در ترکیه افزایش چشمگیری داشتند. به همین دلیل با این کار علاوه بر سرمایه گذاری، پاسپورت این کشور را دریافت خواهید کرد.

از آنجایی که بازار خرید و فروش ملک در استانبول و ازمیر پر رونق و پر سود است. به این ترتیب توصیه ما برای اخذ اقامت و سرمایه گذاری به صورت همزمان، خرید ملک در این دو شهر می باشد. با این حال پیش از هر گونه اقدامی بهتر است در مورد شرایط هر شهر و امکانات منطقه مورد نظر تحقیقات لازم را انجام دهید. در ادامه مقاله اخذ اقامت ترکیه با اجاره خانه را بخوانید.

سوالات متداول

بهترین شهر ترکیه برای خرید ملک از نظر رشد قیمت کدام است؟

شهر استانبول از نظر رشد قیمت و بازار مناسب خرید و فروش ملک قطعا بهترین شهر ترکیه به حساب می آید.

حداقل مبلغ جهت اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک در شهرهای بزرگ چقدر است؟

حداقل مبلغ برای خرید ملک و دریافت اقامت این کشور در شهرهای بزرگ 75,000 دلار می باشد.

دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک 400,000 دلاری چگونه است؟

افراد با خرید ملک 400,000 دلاری می توانند برای خود، همسر و فرزندان زیر 18 سال پاسپورت ترکیه را دریافت کنند.

آیا ایرانیان نیز می توانند ملک خود در ترکیه را به قیمت روز بفروشند؟

بله؛ ایرانیان هم مانند شهروندان ترک می توانند ملک خود را به هر فردی که بخواهند به قیمت روز بفروشند.بله؛ ایرانیان هم مانند شهروندان ترک می توانند ملک خود را به هر فردی که بخواهند به قیمت روز بفروشند.

آیا می توانیم برای دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک از مجموعه ترکیه اسکای کمک بگیریم؟

بله؛ ترکیه اسکای قطعا بهترین و معتبرترین مجموعه جهت دریافت خدمات مشاوره برای اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک و انواع سرمایه گذاری به حساب می آید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا