اخبار ترکیه

راهنمای دریافت استانبول کارت و استفاده از اپلیکیشن آن

استانبول کارت یک کارت هوشمند است که بدون تماس برای پرداخت کرایه در حمل و نقل عمومی در شهر استانبول ترکیه است. این کارت در سال 2009 علاوه بر اکبیل، یک سیستم بلیط الکترونیکی یکپارچه معرفی شد. با مجله گردشگری ترکیه همراه باشید.

استانبول کارت چیست؟

استانبول کارت چیست؟

تا چند سال قبل در شهر استانبول که یکی از شهر های توریستی ترکیه است، ژتون‌ هایی رایج بود که مردم برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی از آن ها استفاده می‌ کردند، امّا بعد از گذشت مدتی استانبول کارت (istanbul kart) از راه رسید که هم حجم خدمات بیشتری را شامل شد و هم چنین هزینه‌ ها را تا حدی نیز پایین آورد. استانبول کارت، یک کارت شبیه به عابر بانک با دوازده رقم است که متعلق به شهرداری استانبول می باشد. این کارت یکی از به‌ صرفه‌ ترین روش ها برای حمل‌ و نقل در این شهر محسوب می‌ شود.

اگر بخواهیم تا حدودی آن را به خدمات ایران شبیه‌ سازی کنیم، می توان این گونه بیان کرد که چیزی شبیه به کارت اعتباری حمل و نقلی در شهر های ایران است که با آن می‌ توانید از اتوبوس و مترو استفاده کنید و با استفاده از آن هزینه‌ ای کمتر از حسابتان کسر می‌ شود. البته چیزی که استانبول کارت را متمایز و خاص می‌کند، امکانات بیشتر و دامنه وسیع‌ تر کاربرد آن می باشد.

استانبول کارت چه کاربردی دارد؟

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید این کارت چه کاربردی دارد و در چه مکان‌ هایی می‌ توان از آن استفاده کرد؟ در این باره می توان بیان کرد که با توجه به این که این کارت متعلق به شهرداری است، به همین دلیل کلیه خدمات حمل‌ و نقل شهری که متعلق به شهرداری است را شامل می شود. البته ناگفته نماند که بعضی ارگان‌ ها و شرکت‌ ها نیز قرارداد هایی را با این کارت تنظیم کرده‌ اند که سهولت پرداخت را برای استفاده از خدمات فراهم کنند. لازم به ذکر است که گاهی قرارداد این ارگان‌ ها ممکن است با این کارت به پایان برسد و برای مدتی آن خدمات را ارائه ندهند. به عنوان مثال حمل و نقل فرودگاهی که مدتی با این کارت انجام می شد، مدتی است که دیگر انجام نمی‌ شود.

حال از جمله خدماتی که شامل این کارت می‌ شوند می‌ توان به: وسایل حمل و نقل عمومی (اتوبوس، مترو، متروبوس، تراموا و…)، دستشویی‌ های پولی، کشتی‌ های داخل شهر، تله‌ کابین‌ ها و تقریبا 30 فروشگاه اشاره کرد.

استانبول کارت چگونه هزینه ها را کاهش می دهد؟

استانبول کارت چگونه هزینه ها را کاهش می دهد؟

با این کارت 20 درصد از هزینه های حمل و نقل کاهش می یابد. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که این کار چگونه امکان پذیر است؟ به احتمال زیاد اگر اهل مسافرت، گشت و گذار و تفریح باشید، روش های کاهش دهنده هزینه‌ ها را نیز می شناسید. به طور کلی کم شدن هزینه ها در سفر به دلیل نوسان قیمت‌ ها یک موضوع بسیار مهم به شمار می رود. ولی باز هم این امکان برای شما وجود دارد که هزینه های خود را کاهش دهید. در استانبول قیمت هر ژتون 5 لیر است و فرد فقط یک بار می توانند از آن استفاده کنند. برای هر بار استفاده از ژتون در اصل باید 5 لیر پرداخت کند.

حال از آن جایی که ژتون ها تک سفره است، با یک حساب متوجه خواهید شد که پول زیادی باید بابت استفاده از آن ها بپردازید. اما راه دیگری هم وجود دارد که آن استفاده از این کارت می باشد. کارتی که شما می توانید آن را شارژ کنید و برای استفاده از وسایل نقلیه از آن استفاده نمایید. اگر از این کارت استفاده کنید، هزینه ها به میزان 30 الی 50 درصد کاهش خواهد یافت که در مقایسه با ژتون مقرون به صرفه خواهد بود.

چگونه می توان این کارت را فعال کرد؟

برای فعال سازی استانبول کارت، کافی است تا به دستگاه مربوطه مراجعه کنید و زبانی را که می‌ خواهید عملیات خود را با آن انجام دهید انتخاب نمایید، پول را در مکانی نزدیک به آن قرار دهید، مبلغی را که می‌ خواهید کارت را با آن شارژ نمایید، قرار دهید و خرید خود را تأیید نمایید. پس از تایید، به طور خودکار کارت خود را در نوار پایین دریافت خواهید کرد. بیان شده است که اینترنت رایگان با استانبول کارت نیز امکان پذیر است.

با گم و یا غیر فعال شدن این کارت مبلغ داخل آن چه می شود؟

اگر کارت خود را گم کردید، بهتر است که با تماس با مرکز تماس İETT به شماره 444-1871، کارت گم شده و یا دزدیده شده را باطل کنید. قبل از این که کارت جدیدی برای شما صادر شود، باید کارت شما لغو شود. می توانید برای گم و یا غیر فعال شدن این کارت به دفتر اصلی İETT در Karaköy نیز بروید و برای صدور کارت جایگزین اقدام کنید. این موضوع را هم باید افزود که مبلغ داخل کارت از بین خواهد رفت.

چگونه می توان این کارت را دریافت کرد؟

چگونه می توان این کارت را دریافت کرد؟

سوال مهمی که برای خیلی از افراد به وجود می آید، این است که از کجا می توانند این کارت را دریافت کنند؟ در رابطه با طریقه گرفتن استانبول کارت بهتر است که بدانید قبل از کرونا به راحتی در ایستگاه‌ های مترو، اتوبوس و یا فضا های عمومی می‌ توانستید این کارت را تهیه کنید. امّا بعد از کرونا، مکان‌ های ارائه این کارت محدودتر شدند. اما در حال حاضر دوباره این کارت را می‌ توانید از دستگاه‌ های مترو، اتوبوس و یا فضا های عمومی و یا فروشگاه‌ هایی مانند میگروس، A101، کارفور و یا برخی از سوپری‌ ها تهیه نمایید. این موضوع را هم باید افزود که برای ریجستر کردن استانبول کارت با حس کد، ابتدا دریافت حس کد برای استانبول کارت ضروری است.

نحوه شارژ کردن استانبول کارت چگونه است؟

این کارت را می توان از طریق اپلیکیشن این کارت و یا دستگاه‌ های موجود شارژ کنید. نحوه شارژ این کارت با دستگاه‌ ها به این گونه است که دستگاه باید آن را اسکن کند و بعد از آن به میزانی که می‌ خواهید آن را شارژ نمایید. البته استفاده از نرم افزار برای شارژ چندان توصیه نمی‌ شود، چرا که به زبان ترکی است و کمی کار با آن ممکن است برای شما سخت باشد. این موضوع را هم باید افزود که بهتر است به هر میزان که لازم دارید، پول داخل این کارت بریزید، چرا که اگر مقدار زیادی در آن باقی بماند، نقد کردن آن کار ساده‌ ای نیست. به همین دلیل پیشنهاد می‌ شود به میزانی که لازم است شارژ نمایید.

انواع استانبول کارت کدامند؟

انواع استانبول کارت کدامند؟

مهم است که بدانید این کارت‌ ها انواع مختلفی دارند که هم مناسب شهروندان این شهر و هم گردشگرانی است که به صورت موقت به این شهر سفر می‌ کنند. حال از انواع استانبول کارت می توان به کارت بی‌ نام: این کارت شامل همه افراد می‌ شود و نیاز به ثبت نام ندارد، کارت آبی: این کارت ماهانه شارژ می‌ شود و مخصوص شهروندان ترکیه است، کارت تخفیف: این کارت‌ به افرادی داده می شود که می توانند از تعرفه تخفیف‌ دار هستند، کارت رایگان: این کارت به افرادی داده می شود که حق استفاده از تعرفه رایگان را دارند و مخصوص افراد بالای 65 سال در ترکیه است، اشاره کرد.

اپلیکیشن استانبول کارت را چگونه دانلود کنیم؟

اگر می خواهید به دانلود اپلیکیشن استانبول کارت بپردازید، پیشنهاد می‌ کنیم تا به گوگل مراجعه کنید، چرا که برخی از سایت ها در گوگل لینک دانلود این اپلیکیشن را صفحات خود قرار داده اند که می توانید با مراجعه به این سایت ها این اپلیکیشن را دانلود نمایید. هم چنین اکثر این سایت ها راهنمای استفاده از این اپلیکیشن و حتی امکانات استانبول کارت را برای کاربران در صفحات خود قرار داده اند.

اعتبار این کارت چقدر است؟

اعتبار این کارت چقدر است؟

طبق گفته وب سایت، اعتبار استانبول کارت سه سال است، مگر این که این کارت را شارژ کنید. این موضوع را هم بهتر است که بدانید تمام استانبول کارت‌ هایی که در سری جدید تولید شده‌ اند، معتبر هستند. هم چنین اگر قبلا استانبول کارت تهیه کرده‌ اید، هم چنان می‌ توانید از آن کارت استفاده کنید. توجه داشته باشید که مقدار پولی که لازم دارید در این کارت شارژ کنید و از واریز پول بسیار بیشتر بپرهیزید.

سوالات متداول

استانبول کارت چیست؟

استانبول کارت، یک کارت شبیه به عابر بانک است با 12 رقم که متعلق به شهرداری استانبول می باشد، این کارت یکی از به‌ صرفه‌ ترین روش ها برای حمل‌ و نقل در این شهر می باشد.

اگر استانبول کارت گم شود مبلغ پول داخل کارت چه می شود؟

لازم است که بدانید اگر این کارت گم شود تمام مبلغی که در کارت موجود بوده از بین خواهد رفت، به همین دلیل بهتر است که در مراقبت از این کارت دقت فرمایید.

استانبول کارت تا چند سال اعتبار دارد؟

طبق گفته وب سایت، اعتبار این کارت تا سه سال است، مگر این که آن را شارژ کنید.

چگونه می توان این کارت را تهیه کرد؟

در رابطه با تهیه این کارت بهتر است که بدانید می توانید به راحتی در ایستگاه‌ های مترو، اتوبوس و یا فضا های عمومی این کارت را تهیه نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

sara mazroe

فوق لیسانس زبان دانشگاه تهران و مدرس زبان هستم. از سال 2022 به مجموعه دوست داشتنی مجله گردشگری ترکیه یا ترکیه اسکای پیوسته ام.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا