اخبار ترکیه

بانک زراعت ترکیه | راهنمای باز کردن حساب، سود بانکی و اپلیکیشن

ایرانیان غیرمقیم بسیاری تمایل به افتتاح حساب در کشور ترکیه دارند. بانک زراعت ترکیه یکی از بهترین گزینه ها جهت افتتاح حساب برای افراد غیرمقیم به حساب می آید. متاسفانه به دلیل اعمال تحریم ها در سال های اخیر، دسترسی ایرانیان به خدمات بانکی بین الملل قطع شده است.

به همین دلیل افراد فریلنسر و یا بسیاری از افراد غیرمقیم خارج از کشور با مشکلاتی روبه رو شده اند. از طرفی حمل مقدار زیادی پول نقد مسافران را دچار استرس و اضطراب می کند. ولی با افتتاح حساب در بانک زراعت ترکیه این مشکلات تا حد زیادی برطرف می شوند. در ادامه توضیحاتی در خصوص بانک زراعت، نحوه افتتاح حساب و تمامی نکات مربوط به آن ارائه می دهیم.

آشنایی با تاریخچه زراعت بانک ترکیه و وضعیت فعلی آن

سیستم بانکی نوین در قرن 19، یعنی زمان امپراطوری عثمانی به وجود آمد. بطور کلی تاسیس بانک سرمایه و بودجه نسبتا زیادی می خواهد. همین دلیل سرمایه داران خارجی دست به کار شده و در بانک های کشور ترکیه سرمایه گذاری کردند. البته این سیستم مشکلاتی را نیز به همراه داشت.

اغلب مردم ترکیه در آن زمان کشاورز بوده و وضع مالی مناسبی نداشتند. از طرفی شرایط دریافت وام های سنگین، به دلیل سود بسیار بالای آن ها برای این مردم سخت بود. در نتیجه وضع مالی کشاورزان بدتر شد. همین مسئله سبب دست به کار شدن فرماندار عثمانی شد.

میدات پاشا در سال 1863 میلادی صندوق خیرخواه را با کمک کشاورزان تاسیس کرد. صندوق خیرخواه مورد حمایت و توجه دولت عثمانی قرار گرفت و در طی زمان با نام زراعت بانک فعالیت خود را بطور گسترده تری ادامه داد. در واقع بانک زراعت آغازکننده سیستم بانکداری مدرن در کشور ترکیه شد.

در حال حاضر نیز این بانک مثل گذشته با قدرت به فعالیت های خود ادامه می دهد. ایجاد شعبه های اینترنتی، تعبیه دستگاه های ATM، تاسیس وب سایت رسمی، مراکز پاسخگویی تلفنی و تلفن بانک تنها بخشی از کارهای زراعت بانک جهت تعامل با مشتریانش است.

این بانک سالانه تسهیلات و وام های کلانی را صرف تولید ماشین آلات کشاورزی، توسعه صنایع دامی و زنبورداری، بهبود مزارع و سیستم آبیاری می کند.

زراعت بانک ترکیه

انواع حساب بانکی در زراعت بانک ترکیه

در این بانک حساب های بانکی مختلفی باز می شود که هر یک از آن ها دارای ویژگی های مخصوص به خود می باشند. در ادامه هر یک از این حساب ها را به صورت مختصر مورد بررسی قرار می دهیم.

انواع حساب بانکی در زراعت بانک ترکیه

حساب پس انداز لیر (Turkish Lira Current Account)

در این حساب واریز و برداشت هیچگونه محدودیتی ندارد. یعنی شما در هر زمانی که بخواهید می توانید از طریق شعب مربوطه یا خودپردازهای بانکی پولی را وایز و یا برداشت کنید. با استفاده از حساب پس انداز لیر می توانید کارهایی نظیر: معامله های EFT، نقل و انتقالات بانکی، بازپرداخت وام، پرداخت فاکتور و کارت اعتباری را انجام دهید.

جالب است بدانید که در صورت عدم موجودی کافی، می توانید حساب جاری لیر را به عنوان حساب نقدی انتخاب و به صورت اضافه برداشت کنید.

حساب پس انداز برای ارز خارجی (Foreign Currency Current Account)

در بانک زراعت امکان پس انداز ارزهای خارجی و انتقال آن ها به حساب های مختلف وحود دارد. با استفاده از این حساب بدون محدودیت زمانی می توانید انتقال ارزهای خود به حساب های دیگر را انجام داده و یا آن ها را پس انداز کنید.

نوعی حساب جاری جهت افزایش ارزش (Basak Account)

در این حساب خرید و فروش صندوق به صورت خودکار انجام می شود. زمان واریز پول به حساب، در صورتی که باقی مانده پول بیش از 600 لیر باشد، در صندوق نوع B سرمایه گذاری می شود. همچنین در زمان برداشت پول، فروش صندوق وجه به صورت خودکار انجام می شود.

حساب با پرداخت دوره ای (Period Payment Deposit Account)

بطور کلی پرداخت دوره ای سود بانکی ماهانه، هر 3 ماه یا 6 ماه یک بار سبب کاهش نرخ بهره بانکی می شود. در واقع با افتتاح حساب یکساله و پرداخت دوره ای سود، کاهش نرخ بهره شامل حساب نمی شود.

حساب طلایی (Gold Account)

با استفاده از حساب طلایی بانک زراعت کی توانید طلا را با لیر ترکیه و یا دلار آمریکا معامله کنید. با افتتاح حسابی امکان معامله طلا با خلوص 100% و معاف از مالیات امکان پذیر است. دقت داشته باشید که حداقل میزان معامله 1 گرم بوده و امکان تحویل یا پرداخت فیزیکی طلا در زمان انجام معامله وجود ندارد.

زراعت بانک ترکیه چه خدماتی ارائه می دهد؟

این بانک برای مشتریان خود خدمات بسیاری را در نظر گرفته است که در ادامه به صورت مختصر آن ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

خدمات بانک زراعت برای ایرانیان!

بر اساس قوانین بانک مرکزی ترکیه، تنها برخی از بانک ها نظیر: زراعت بانک مجاز به افتتاح حساب برای ایرانیان می باشند. شما با ارائه پاسپورت، شماره مالیاتی و کارت اقامت (در صورت مقیم بودن) می توانید نسبت به افتتاح حساب در این بانک اقدام کنید.

ارائه مستر کارت و ویزا کارت پس از افتتاح حساب

ارائه مستر کارت و ویزا کارت از جمله مهم ترین خدمات بانک ها پس از افتتاح حساب می باشد. در واقع شما با استفاده از این کارت ها می توانید از تمام سایت های بین المللی همچون آمازون، اینواتو و … خرید کنید. همچنین امکان دریافت درآمد ارزی، رزرو هتل در کشورهای مختلف و تهیه بلیط پروازهای خارجی با مستر کارت و ویزا کارت وجود دارد.

امکان انتقال ارز خارجی SWIFT (کد سوئیفت)

همه افراد برای دریافت پول در حساب خود نیاز به IBAN و کد سوئیفت بانکی دارند. TCZBTR2A کد سوئیفت بانک زراعت ترکیه می باشد. به طور میانگین مدت زمان دریافت حواله های سوئیفت بعد از تایید مبدا بین 24 تا 48 ساعت است. همچنین دقت داشته باشید که با استفاده از سایت های خارجی فریلنسری مثل: یوتیوب و نمونه های مشابه به ویزا کارت و مستر کارت وجود دارد.
ولی سقف انتقال وجه به نوع حساب بانکی بستگی دارد.

امکان تبدیل ارز پویا DCC با نرخ کمیسیون منصفانه

با استفاده از دستگاه های خودپرداز و دستگاه POS زراعت بانک امکان تبدیل ارز پویا DCC وجود دارد. در واقع برنامه DCC یک روش پرداخت است. به این صورت که افراد دارای کارت بانکی کشورهای مختلف می توانند مبلغی را به ارز محلی خود پرداخت کنند.

ارائه وام هایی با شرایط مختلف

این بانک در زمینه های گوناگونی نظیر: خرید خانه، خرید زمین، خرید ماشین، تحصیلات و … وام هایی با شرایط مختلف ارائه می دهد. شما با مراجعه به وب سایت بانک زراعت ترکیه از جزئیات این وام ها مطلع شوید.

ارائه بسته خدمات اجاره

در صورت انجام معاملات مربوط به اجازه از طریق زراعت بانک، می توانید از مزایای مختلف آن نظیر: امکان دریافت وام، حذف کامزد انتقال وجه، ارسال پیامک به صاحبخانه و مستاجر در مورد وایز یا عدم واریز بهره مند شوید.

ارائه اپلیکیشن زراعت بانک برای انجام امور مختلف

این اپلیکیشن جزء بهترین و جامع ترین موبایل بانک های ترکیه به حساب می آید. شما با استفاده از آن می توانید در هر زمان و مکان اقدام به خرید و فروش ارزهایی مثل: یورو و دلار کنید. از دیگر مزایای اپلیکیشن زراعت بانک می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • دریافت برنامه وام ها
 • دریافت موجودی حساب
 • امکان دسترسی به داده های مختلف بانک
 • امکان استفاده از ابزار پیشرفته محاسبه و حساب سود سپرده
 • دسترسی به اطلاعات مختلف مانند: پرداخت ها، وضعیت کارت اعتباری و …
 • یافتن نزدیک ترین خودپرداز

امکان استفاده از خدمات شبانه روزی

صاحبان حساب در این بانک برای انجام معاملات بانکی خود در هر ساعت از شبانه روز می توانند با شماره تلفن های 444000 و 08502200000 تماس بگیرند. البته ارائه رمز همراه بانک الزامی است. این خدمات در 7 روز هفته بطور 24 ساعته ارائه شده و پشتیبانی به زبان های انگلیسی و ترکی است.

شعبات زراعت بانک ترکیه

افرادی که تمایل به استفاده از خدمات Ziraat Bank دارند می توانند با مراجعه به شعبات این بانک در کشورهای مختلف، نسبت به افتتاح حساب اقدام نمایند. لیست کشورهایی که شعبات بانک زراعت در آن ها وجود دارد، به شرح زیر می باشد:

 • آتن
 • اربیل و بغداد
 • بلغارستان
 • بحرین
 • جمهوری ترک قبرس شمالی
 • جده
 • لندن
 • عربستان

وجود شعبات بانك زراعت در کشورهای مختلف سبب جلب اعتماد و محبوبیت آن در مقایسه با سایر بانک ها شده است. ارائه خدمات (به غیر از افتتاح حساب) به صورت غیرحضوری نیز انجام می شود. با دریافت رمز همراه بانک، امکان بهره مندی از خدمات بصورت اینترنتی نیز وجود دارد.

مهم ترین مزایای افتتاح حساب در زراعت بانک ترکیه

باز کردن حساب Ziraat Bank مزایای بسیاری دارد. از مهم ترین مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • اتصال زراعت بانک ترکیه به سیستم بانکداری جهانی
 • امکان افتتاح حساب بانکی یورو، دلار، لیر
 • امکان افتتاح حساب سپرده گذاری لیر باقابلیت دریافت سود
 • امکان استفاده از خدمات تلفنی بصورت شبانه روزی
 • امکان مدیریت حساب ‌ها به صورت آنلاین
 • امکان دریافت وجه از حساب خود در کشورهای مختلف
 • امکان خرید اینترنتی در تمامی وب سایت های فروشگاهی
 • صدور مستر کارت، ویزا کارت، کردیت کارت، دبیت کارت
 • بهره مندی از خدمات سوئیفت جهت انتقال ارز بدون محدودیت مکانی
 • بهره مندی از سیستم بانکداری بین الملل
 • اینترنت بانک و موبایل بانک کاربردی

برای افتتاح حساب در زراعت بانک ترکیه چه مدارکی لازم است؟

برای افتتاح حساب در Ziraat Bank ارائه برخی مدارک الزام است. این مدارک به شرح زیر می باشد.

مدارک لازم برای افتتاح حساب افراد مقیم:

 • ارائه کارت اقامت یا همان کیملیک کارت
 • آدرس محل اقامت
 • کد مالیاتی
 • سیم کارت کشور ترکیه

مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب افراد غیرمقیم (بدون اقامت):

 • ارائه آدرس محل سکونت
 • ارائه مهر آخرین ورود سما به ترکیه در پاسپورت
 • پاسپورت معتبر
 • کد مالیاتی
 • سیم کارت ترکیه

اسناد مورد نیاز برای افتتاح حساب برای شرکت ها:

 • ارائه نسخه اصلی همه مدارک قانونی
 • ارائه اطلاعات دقیق شرکت

مدارک و اسناد مورد نیاز جهت افتتاح حساب شرکت هایی با سابقه بیش از 1 سال:

 • ارائه گواهی از وضعیت مالی (نباید بیش از 1 سال از صدور آن گذشته باشد.)
 • تحویل گواهی وظیفه یا همان آپوستیل (حداکثر 1 سال از صدور آن گذشته باشد.)
 • ارائه مدارک وکیل شرکت، منشی و سایر افراد ذینفع (در صورت نیاز)
افتتاح حساب در ترکیه

نکته: حضور شخص در شعبه بانک برای افتتاح حساب الزامی است. یعنی با وکالتنامه نیز این کار امکانپذیر نمی باشد.

نکته 2: همه مدارک باید به زبان ترکی ترجمه شده و مهر محضری داشته باشند. در برخی موارد مدارک دیگری هم از سوی بانک درخواست می شود.

ساعت کار بانک زراعت ترکیه

تمامی بانک های ترکیه از دوشنبه تا جمعه از ساعت 8:30 صبح تا 12:00 ظهر و از ساعت 1:30 تا 5:00 بعد از ظهر به مشتریان خود خدمات ارائه می دهند. در واقع ساعت 12:00 تا 1:30 ظهر وقت استراحت و ناهار کارمندان می باشد. به همین دلیل در آن ساعات امکان خدمات رسانی وجود ندارد.

دقت داشته باشید که روزهای شنبه و یکشنبه تعطیلات آخر هفته کشور ترکیه به حساب می آیند. در نتیجه بانک ها در این روزها تعطیل هستند. البته در برخی مناطق توریستی و شهرهای بزرگ مثل: آنکارا و استانبول، بانک ها هر روز فعالیت می کنند. با این حال توصیه می کنیم پیش از مراجعه، با شعبه مورد نظر تماس گرفته و ساعات کاری دقیق آن را بپرسید.

نکته: در صورت تمایل به تبدیل پول نقد خارج از ساعات کاری بانک ها، می توانید به صرافی های معتبر و یا دفاتر تبدیل ارز این کشور مراجعه کنید.

نحوه مدیریت حساب بانکی

به طور کلی برای واریز و برداشت از حساب و استفاده از سایر خدمات راه های مختلفی وجود دارد. اینترنت بانک زراعت ترکیه یکی از بهترین و سریع ترین راه جهت بهره مندی از خدمات مختلف می باشد. دقت داشته باشید که در این روش، برای هر تراکنش محدودست 200,000 TL وجود دارد.

البته در طی زمان این محدودیت به ازای هر معامله تا 1 میلیون لیر نیز افزایش پیدا می کند. ولی در روش پرداخت با استفاده از ایمیل محدودیتی وجود ندارد.

نحوه محاسبه سود بانک زراعت ترکیه

در بانک های ترکیه مانند بانک های ایران سود روزشمار وجود ندارد. یعنی بانک ها برای مبالغ غیر سپرده ای سود در نظر نمی گیرند. ولی سود ماهیانه در این کشور تقریبا معادل با سود سالیانه است. محاسبه سود در بانک زراعت به صورت سالیانه تغییر پیدا می کند.

نحوه محاسبه سود بانک زراعت ترکیه

سود بانک زراعت ترکیه 2022:

در سال 2022 نرخ سود زراعت بانک به 14% برای سپرده های لیر و 1% برای سپرده های یورو و دلاری کاهش پیدا کرده است. البته این نرخ سود سالیانه بوده و با نرخ سود ماهیانه کمی متفاوت است.

سود بانک زراعت ترکیه 2023:

در سال 2023 برای سپرده های لیر 12% و برای سپرده های یورو و دلاری 1% به صورت ماهیانه سود در نظر گرفته شده است.

نکته: بانک زراعت ترکیه در ایران هیچ شعبه ای ندارد. در نتیجه برای افتتاح حساب و بهره مندی از خدمات، باید به ترکیه و یا کشورهای ذکر شده مراجعه نمایید.

نحوه رفع مسدودی حساب شخصی در بانک زراعت ترکیه

برای رفع مسدودی حساب در این بانک و تسریع روند بازگردانی حساب باید اقدامات مختلفی انجام دهید. این اقدامات به شرح زیر می باشد:

 • گرفتن پرینت از تمام تراکنش های حساب خود (حداقل پرینت 3 ماه، یا از زمان افتتاح برای افرادی که به تازگی حساب بازکرده اند)
 • ارائه دلایل منطقی برای تمامی تراکنش ها و اثبات عدم تجاری بودن مقاصد
 • ارائه فاکتور و گواهی برای تراکنش های مبالغ بالا
 • میزان کامزد بانک جهت واریزی های بالای 50000 دلار در یک هفته

اپلیکیشن بانک زراعت و نحوه تغییر شماره موبایل و فعالسازی پیامک

در صورتی که بنابر دلایل مختلف تمایل به تغییر سیمکارت و یا تلفن همراه خود را دارید، باید اقداماتی را به منظور فعالسازی مجدد اینترنت بانک زراعت ترکیه انجام دهید. این مراحل و دستورالعمل ها به شرح زیر است:

 • مراجعه به بانک و تغییر شماره خود به شماره جدید
 • نصب مجدد اپلیکیشن بانک زراعت (در صورت خرید تلفن جدید)
 • برقراری تماس با مرکز تماس بانک زراعت (شماره درج شده در پشت کارت بانکی، تماس با شماره جدید خود)
 • وارد کردن اطلاعات خود از طریق تلفن گویا
 • دریافت رمز تازه از منوی درخواست رمز
 • انتظار و دریافت رمز جدید از طریق پیامک
 • استفاده از رمز جدید جهت فعالسازی اینترنت بانک

نکاتی در مورد افتتاح حساب در زراعت بانک ترکیه

در مورد زراعت بانک ترکیه و نحوه افتتاح حساب در آن نکاتی وجود دارد که در ادامه به صورت مختصر به آن ها اشاره خواهیم داشت.

 • با داشتن اقامت دائم، توریستی، تحصیلی و کاری امکان افتتاح حساب وجود دارد.
 • تنها در شرایط خاص امکان افتتاح حساب بدون داشتن اقامت وجود دارد.
 • حضور شخص در بانک جهت افتتاح حساب و ارائه مدارک ترجمه شده الزامی است.
 • اتباع خارجی جهت ثبت اطلاعات و محل اقامت برای دریافت کد مالیاتی باید به اداره مالیات مراجعه کنند.
 • ارائه شماره مالیاتی، نسخه اصلی پاسپورت و میانگین مبلغ تعیین شده امکان افتتاح حساب وجود دارد.
 • کارت بانک زراعت ترکیه اغلب در همان روز افتتاح حساب صادر و به مشتری تحویل داده می شود.
 • هزینه افتتاح حساب برای اشخاص حقوقی بسیار پایین بوده و نیاز به حداقل موجودی در کارت نیست. (وجود مبلغی جهت پوشش هزینه های افتتاح حساب کافی است.)
 • در صورت عدم فعالیت حساب، بانک مبلغی جهت نگهداری از سپرده دریافت می کند.
 • امکان استفاده از تمامی خدمات بانکی فقط برای شهروندان ترکیه وجود دارد.
 • افرادی با اقامت موقت و یا توریستی می توانند حساب شخصی جهت مصارف روزانه باز کنند.
 • در صورت استفاده از حساب شخصی برای مقاصد تجاری و انجام تراکنش هایی با مبالغ بالا، بانک مشکوک شده و برای حفظ قوانین خود برای مسدود کردن حساب اقدام می کند.

آشنایی با مجموعه ترکیه اسکای و خدمات آن

ترکیه اسکای یک مجموعه معتبر و فعال در زمینه اطلاع رسانی از اخبار و قوانین ترکیه و همچنین ارائه خدمات مختلف در این کشور می باشد. علاوه بر این موارد، مشاوران مجموعه ترکیه اسکای برای ارائه خدمات مشاوره در زمینه های مختلف اعم از افتتاح حساب در بانک زراعت ترکیه و … حاضر می باشند.

برای بهره مندی از خدمات مشاوره می توانید با شماره های درج شده در وب سایت تماس حاصل فرمایید.

جمع بندی:

در این مقاله به آموزش زراعت بانک پرداختیم. این بانک در زمینه های گوناگونی نظیر: ارائه وام های مختلف، مدیریت سرمایه گذاری ها و … فعالیت می کند. زراعت بانک برای افتتاح حساب انواع ارزهای خارجی و یا لیر جهت خرج های روزانه گزینه ایده آلی به حساب می آید.

بخاطر داشته باشید که پس از افتتاح حساب برای استفاده از خدمات، نیاز به حضور در ترکیه نمی باشد. تنها با رعایت فوانین و موارد ذکر شده، امکان استفاده از خدمات آن بدون محدودیت مکانی وجود دارد. برای کسب اطلاع از موقعیت مکانی دقیق بانک زراعت استانبول، بانک زراعت آنکارا، بانک زراعت در وان، بانک زراعت در دبی گوگل مپ مراجعه فرمایید.

سوالات متداول

بانک زراعت ترکیه چقدر سود میدهد؟

سود در نظر گرفته شده در سال 2023 برای سپرده های لیر حدود 12% و برای سپرده های یورو و دلار 1% به صورت ماهیانه می باشد.

چرا زراعت بانک ترکیه برای افتتاح حساب افراد بخصوص اتباع خارجی پیشنهاد می شود؟ آیا به دلیل ایرانی بودن امکان مسدودیت حساب بانکی وجود دارد؟

این بانک هزاران شعبه در سراسر کشور ترکیه و شعبات متعددی در برخی کشورها دارد. به همین دلیل امکان بهره مندی از خدمات مختلف آن نظیر خدمات شبانه روزی، خرید از وب سایت های بین امللی و … در کشورهای ذکر شده وجود دارد.
دقت داشته باشید که تنها در صورت نقض قوانین و استفاده از حساب شخصی برای مقاصد تجاری امکان مسدودیت حساب وجود دارد.

برای تغییر شماره تلفن حتما باید به شعبه مربوطه مراجعه کنیم؟

خیر؛ شما پس از تغییر شماره خود باید مجددا اپلیکیشن بانک را در تلفن خود نصب و راه اندازی کنید. در مرحله بعدی از طریق شماره درج شده در پشت کارت به تلفن گویا بانک متصل شده و رمز جدید درخواست کنید.

آیا برای پرداشت پول از خودپرداز باید کارمزد بپردازیم؟

در صورت استفاده از خودپردازهای زراعت بانک، نیاز به پرداخت کارمزد نمی باشد. تنها در مواقع استفاده از خودپردازهای دیگر، مبلغی به عنوان کارمزد از حساب کم می شود.

برای افتتاح حساب و کارهای مربوطه که چه مجموعه ای مشاوره بگیریم؟

ترکیه اسکای یکی از معتبرترین و بهترین مجموعه ها جهت دریافت مشاوره می باشد. شما می توانید در هر زمینه ای اعم از افتتاح حساب و کارهای مربوطه از خدمات مشاوره این مجموعه بهره مند شوید.

4.1/5 - (14 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا