اخبار ترکیه

بازگشایی مسجد ایاصوفیه استانبول پس از 87 سال

چند روز پیش پس از 87 سال بازگشایی مسجد ایاصوفیه استانبول اتفاق افتاد. این بازگشایی مورد توجه مسلمانان و گردشگران قرار گرفت.

تاریخچه ایاصوفیه

ایاصوفیه به مدت 915 سال کلیسا بوده است. زمانی که استانبول توسط محمد فاتح عثمانی تصرف شد. اکثر کلیساها از جمله کلیسا ایاصوفیه با دستور محمد فاتح تبدیل به مسجد شدند. با توجه به قدمت قدیمی این بنا، در سال 1934 توسط دولت آن زمان تصمیم گرفته شد که ایاصوفیه به موزه تبدیل شود. اخیرا طیب اردوغان دستور بازگشایی مسجد ایاصوفیه استانبول را صادر کرد که مورد توجه مردم قرار گرفت. لازم به ذکر است که این مکان در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده است.

ایاصوفیه
ایاصوفیه

برگزاری نماز جمعه

همان طور که اشاره کردیم ایاصوفیه از ابتدا عبادتگاه بوده است. به همین منظور برای افراد مذهبی یک مکان مقدس به شمار می آید. بازگشایی مسجد ایاصوفیه استانبول مصادف با روز جمعه شد. به همین منظور نماز گزاران با بر پا کردن نماز از این بازگشایی استقبال کردند. این موضوع نشان دهنده اهمیت داشتن این مکان تاریخی می باشد. با ما همراه باشید. در ادامه به جزئیات بیشتری اشاره خواهیم کرد.

مراسم بازگشایی مسجد ایاصوفیه استانبول پس از 87 سال

ایاصوفیه از جنبه های مختلف برای دولت و مردمان ترکیه اهمیت زیادی دارد. به همین منظور بازگشایی مسجد با حضور رئیس جمهور این کشور طیب اردوغان و سایر مقام های دولتی و رسمی انجام شد. سازمان امور دینی ترکیه برای این مسجد سه امام جماعت معروف و مطرح را به همراه 5 موذن انتخاب کرده است. مراسم افتتاحیه و بازگشایی با مراسم دعا خوانی سازمان امور دینی ترکیه صورت گرفت.

محل گردشگری
محل گردشگری

محل گردشگری

با توجه به داشتن جنبه های گردشگری ایاصوفیه نمی توان آن را فقط یک عبادتگاه ساده دانست. رئیس جمهور ترکیه در بازگشایی مسجد ایاصوفیه استانبول اعلام کرد: درست است این محل دیگر موزه نیست ولی باید همچنان جذابیت های گردشگری خودرا حفظ کند. زیرا سالانه گردشگر و توریست های زیادی به منظور دیدن از این بنا به استانبول می آیند.

مخالفت های مردم

بازگشایی مسجد ایاصوفیه استانبول حاشیه های زیادی به همرا خود داشت. عده زیادی خواستار این موضوع بودند که بهتر است این مکان مانند قبل موزه بماند تا از ارزش های آن کاسته نشود و به آن آسیبی وارد نشود. یک سری از مسلمانان افراطی هم بر این عقیده هستند ایوصوفیا نباید محلی برای تردد غیر مسلمانان باشد. اما دیدگاه دولت ترکیه کاملا متفاوت است. این مکان علاوه بر مسجد و عبادتگاه بودن یک بنا تاریخی و قدیمی هم محسوب می شود و حضور همه ی مردم دنیا با ادیان مختلف در آن جا کاملا آزاد می باشد.

سوالات متداول در مورد بازگشایی مسجد ایاصوفیه استانبول پس از 87 سال

بازگشایی مسجد ایاصوفیه استانبول در چه روزی انجام شد؟

در روز جمعه که با برپایی نماز جمعه همراه شد.

ایا صوفیه به مدت چند سال کلیسا بوده است؟

به مدت 915 سال کلیسا بوده است.

4/5 - (5 امتیاز)

behzad

مدیر تولید محتوا مجموعه ترکیه اسکای در زمینه گردشگری هستم. فعالیت خودم با این مجموعه ارزشمند خبری را در سال 1401 آغاز کردم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا